Bulgaria, cu o pierdere amară în fața Canadei, eram la două puncte distanță de victoria din al patrulea joc

leii

16:44 | 3 septembrie 2014.

Bulgaria a suferit o pierdere amară din partea Canadei cu jocul 2: 3 (25:17, 17:25, 25:20, 24:26, 8:15) în al doilea meci al grupei "C" a Campionatului Mondial de Volei, care are loc loc în Polonia.

„Frunzele de arțar” au început foarte puternic și au împușcat în rezultat cu șase puncte, dar treptat bulgarii au început să-și topească datoriile. Punctul de cotitură din primul set a venit la a doua pauză tehnică, iar ai noștri au închis jocul cu 25:17 puncte.

„Lions” s-au relaxat în al doilea joc, în mijlocul căruia adversarul nostru a început treptat să își mărească avantajul și a închis meritat partea cu același rezultat - 17 puncte.

Bulgaria și-a recâștigat încrederea și în al treilea joc și-a arătat o mare parte din potențialul său. Deși diferența de patru puncte a fost redusă la un singur la sfârșitul jocului, echipa națională a devenit mai activă și a înghițit-o literalmente pe adversar în ultimele minute ale celei de-a treia părți.

Nord-americanii au jucat greu în prima treime a celui de-al patrulea joc, când au preluat conducerea cu trei puncte, dar echipa bulgară a dat dovadă de caracter și a întors scorul, tragând cu 23:20. Canada a intrat într-o serie de patru puncte consecutive și a scos jocul cu a doua ocazie - 26:24.

Băieții au început încet în tiebreak-ul decisiv, în care Canada a deschis o diferență de trei puncte și chiar a crescut-o în timpul jocului, câștigând-o cu 15: 8.

Cu toate acestea, Bulgaria a câștigat un punct din această pierdere și a ocupat poziția clasamentului cu un avantaj de 4 puncte, dar Rusia favorită are un joc mai puțin. Vineri este al treilea meci din grup când jucăm împotriva Chinei.

Primul joc a început cu două puncte rapide în activele canadienilor, care au mărit diferența la patru puncte după un punct pe diagonala lui Hawk și o greșeală a lui Penchev. Justin Duff a izbucnit cu un singur blocaj împotriva lui Tseco Sokolov și la prima pauză tehnică diferența a fost zdrobitoare în favoarea adversarului nostru: 8: 2.

O lovitură bună de finalizare a lui Todor Alexiev a fost urmată de o greșeală a lui Sokolov dintr-un serviciu și, la scurt timp, Alexiev a trimis mingea în plasă cu un șut inițial. Astfel, echipa noastră era cu 6:11 în urmă, dar minunata dublă blocadă a lui Teodor Todorov și Sokolov a redus diferența cu două puncte.

Un as nemilos al lui Tsvetan Sokolov i-a disperat pe canadieni, care au urmărit mingea lovind linia doar la 15:15. A urmat ieșirea lui Gavin Schmidt, iar Bulgaria a preluat conducerea pentru prima dată în meci, chiar la a doua pauză tehnică.

Turnul l-a uimit pe adversarul nostru, care a înghețat. În același timp, echipa noastră s-a relaxat și Tseco Sokolov a încercat literalmente să-i umple pe jucătorii rivali cu forță brută, obținând rezultatul la 21:16. Blocada lui Teodor Todorov a încheiat jocul, câștigat de Bulgaria cu 25:17.

Nord-americanii au arătat mușchi la începutul celui de-al doilea joc, când au tras rezultatul cu patru puncte, dar Bulgaria a intrat într-o serie de trei puncte consecutive și a minimizat daunele. La prima pauză tehnică, adversarul ne-a condus cu 8: 6.

Băieții lui Plamen Konstantinov s-au relaxat și acest lucru a avut imediat un impact asupra a ceea ce se întâmpla pe teren. La a doua pauză tehnică, „leii” au fost cu patru puncte în urmă, întrucât ai noștri au jucat sub capacitățile lor. Deci, logic, Canada a egalat scorul, câștigând a doua repriză cu 25:17 puncte.

Ambele echipe au mers punct cu punct la începutul celui de-al treilea joc și la prima pauză tehnică eram cu un sân în față. Blocarea lui Nikolay Penchev a adus lucrurile la 11: 7 în favoarea noastră, deoarece diferența a rămas la a doua pauză tehnică.

Un punct direct de la șutul inițial al lui Schmidt ne-a redus avantajul la un singur punct, dar marele atac al lui Alexiev a fost urmat de Perin, iar Bulgaria a preluat conducerea cu trei puncte. Block-out-ul lui Tseco Sokolov și asul lui Skrimov au încheiat setul, câștigat de jucătorii nativi de volei cu 25:20.

Canada s-a impus la reluarea jocului și a atins un avans de trei puncte în prima pauză tehnică din al patrulea joc. Cu toate acestea, un atac fantastic asupra diagonalei lui Sokolov a transformat rezultatul în favoarea noastră.

Un blocaj triplu împotriva lui Perrin a făcut diferența de la 18:15 în favoarea noastră, dar o neînțelegere în apărare i-a permis lui Perrin să reducă diferența cu un punct. Bulgaria a preluat conducerea cu 23:20, dar adversarul nostru a intrat într-o serie de patru puncte consecutive și și-a realizat al doilea joc.

Adversarul a călărit valul de entuziasm și a preluat conducerea cu 6-3 puncte în tiebreak după o acțiune pe diagonala lui Schmidt. Noul său atac a adus al nouălea punct al echipei sale în a cincea repriză decisivă. Tseco Sokolov ne-a lăsat în lupta pentru meci, dar din nou Schmidt a continuat să tragă „frunzele de arțar” înainte.

Un blocaj după atacul lui Hoag ne-a lăsat în urmă în scorul cu cinci puncte și intriga practic s-a evaporat. Mai mult, Canada a atins până la 7 puncte de meci, conducând cu 14: 7. Adversarul a profitat de a doua sa ocazie și a încheiat meciul.

BULGARIA - Canada 2: 3 (25:17, 17:25, 25:20, 24:26, 8:15)

BULGARIA: Andrey Zhekov, Tsvetan Sokolov, Nikolay Penchev, Todor Alexiev, Teodor Todorov, Viktor Yosifov, Teodor Salparov-libero

Canada: Taylor Sanders, Gavin Schmidt, John Perrin, Justin Duff, Rudy Verhoeff, Nicholas Hoag, Daniel Lewis-Libero