Eibar a lăsat „liliecii” în partea de jos

pierdere

Eibar a învins-o pe Valencia acasă cu minimum 1: 0 într-un meci din runda a doua a Primerei Divizii spaniole. Aceasta a fost a doua înfrângere consecutivă pentru „lilieci” în acest sezon. Golul câștigător al gazdelor a fost marcat de Pedro Leon (62).

Oaspeții au făcut câteva ratări serioase în prima repriză, iar Rodrigo Moreno și Santi Mina nu au reușit să înscrie consecutiv. Antonio Luna a fost aproape de a înscrie pentru gazde în minutul 17, când mingea aproape a lingut transversala.

După pauză în minutul 49, Rodrigo a încercat o foarfecă spate spectaculoasă după un corner, dar fără succes. În minutul 60, gazdele au primit un penalty după ce Abdenur a jucat o mână după o centrare a lui Jose Gaia. Pedro Leon nu a reușit să înscrie din penalty, dar în plus nu a greșit și a întins plasa, marcând golul victoriei pentru basci. Până la sfârșitul meciului, încercările oaspeților pentru un gol de egalare nu au avut succes.

După pierdere, Valencia rămâne în partea de jos fără un punct. Eibar este al optulea cu 3 puncte înainte de celelalte meciuri din tur.