• Naţionalitate: Statele Unite ale Americii
  • Înălţime:175 cm
  • Greutate:66 kg Reședință: Hilton Head Island, Carolina de Sud,

Biografie

La începutul anului 2008, Alison a fost recunoscută ca fiind cea mai bună jucătoare de tenis din țară în clasamentul general al competiției Girls 18s.

alison

Alison s-a născut în familia Ella (Al) și Carol Riske; pentru prima dată o rachetă în mână a luat-o trei ani - tatăl său l-a dus la plimbare și mi-a prezentat o fată sportivă până acum necunoscută. El Risk lucra în prezent pentru guvern, mai întâi în serviciul secret și apoi în FBI; mama, la rândul ei, a predat la școală. Fratele lui Alison, Dan, a încercat și el să joace tenis de masă o vreme; acum, însă, are de-a face cu departamentul de contabilitate. Sora Alison, Sarah (Sarah), a ajuns la un teren de sport în care rezultate mai impresionante; ea a reușit chiar să urce pe locul 372 în clasamentul mondial al celor mai buni jucători de tenis.

În toamna anului 2006, Alison a ieșit pentru echipa școlii locale; echipa sa de fete a condus la campionatul de stat - mai târziu personal în victoria la simplu și în acest campionat. Un an mai târziu, Risk a câștigat Campionatul Național USTA Collegiate Clay Court, câștigând astfel acest lucru

fii un loc în meciurile de calificare la US Open. Primul ei meci - împotriva româncei Sorana Cîrstea - a câștigat sportiva; Americanul Julie Ditty s-a dovedit a fi dincolo de posibilitățile ei. Cu toate acestea, Alison nu a fost descurajată - în scurt timp a câștigat Campionatul ITA Summer Claycourt și a terminat pe locul doi în USTA National Hardcourts.

La începutul anului 2008, Alison a fost recunoscută ca fiind cea mai bună jucătoare de tenis din țară în clasamentul general al competiției Girls 18s. În același an, Risk a avut pentru prima dată gusturi de performanță la nivel profesional - în echipa națională americană a federației mondiale (Fed Cup).

Conform datelor din 2009, Risk este considerat al 895-lea jucător de tenis din lume. O vreme s-a încercat în diferite turnee profesionale; din păcate, adevăratul succes a încercuit cu încăpățânare în jurul țării sale până în mai. Începând să particip la turneele feminine ale Federației Internaționale de Tenis (Federația Internațională de Tenis

pe), Alison a ajuns în semifinalele campionatului în Indian Harbour Beach, Florida (Indian Harbour Beach, Florida); după ce a fost în finala turneului Hilton Head și în semifinalele campionatelor de la Boston și Atlanta.

La începutul următorului US Open, Risk era deja pe linia 344. În schema de calificare a campionatului, o fată a participat la un permis special; vai, întâlnirea cu Julia Fedossova (Mav Fedossova) participarea ei la acest campionat s-a încheiat. În acest moment, Alison a decis deja să renunțe la burse la Universitatea Vanderbilt și să înceapă să lucreze profesional; a inspirat-o la cel mai înalt grad al unui an bun. Riscul continuă să funcționeze la fel de bine; până la sfârșitul anului, ea a câștigat primul său turneu major în Troy, Alabama.

Primul sezon „complet profesional” Risk s-a transformat în 2010; începutul lui Alice

a avansat în semifinalele turneului ITF din Rancho Mirage. La turneele Asociației de tenis feminin, Risk participă fără prea mult succes și ajunge în iunie; abia atunci a reușit să se califice drept „pe bază de plante” la turneul AEGON Classic. La începutul turneului, Alison i-a cucerit pe Alexandra Wozniak (Sfm Wozniak), Anna Chakvetadze și Janina Wickmayer; numai în interesul semifinalelor în trei seturi a oprit-o pe Maria Șarapova (Maria Șarapova). Performanța strălucită a lui Alison a deschis calea către Wimbledon; Din păcate, debutul Marelui Șlem s-a dovedit a nu fi atât de strălucitor pe cât ne-am dori - în prima rundă a riscului de pierderi din partea cunoștinței sale Wickmayer.

În octombrie 2010, Risk a câștigat trei campionate ITF în trei săptămâni; pentru aceasta, sportivul a primit două premii pentru 50.000 de dolari și unul - 75.000 de dolari.