spiritul

Echipa Angliei a început calificările mondiale pentru Cupa Mondială 2018 într-un mod dramatic. Selecția lui Sam Allardyce a demonstrat un spirit neîndemânatic și s-a felicitat cu un succes minim asupra Slovaciei cu 1: 0.

„Trei lei” nu și-au jucat cel mai bun meci, ci au fost salvați de vedeta de la Liverpool - Adam Lalana, care și-a dat seama în continuarea dată de arbitru.

Englezii au jucat cu un om mai mult aproape întreaga a doua repriză, după ce Skartel a primit un cartonaș roșu. Înainte de golul câștigător, insulii au lovit o bară transversală, iar în minutul 89 golul lui Walcott a fost anulați în mod ciudat din cauza unei ambuscade.

Prima repriză a oferit fotbal egal și câteva situații interesante. Gazdele ambițioase ar putea găsi rezultatul la puțin după o jumătate de oră de joc, când Durish a ratat să intercepteze o pasă ascuțită a unui coleg. Britanicii au demonstrat, de asemenea, că sunt periculoși după ce șutul diagonal al lui Stirling s-a dus la câțiva centimetri de bara laterală.

Arbitrul sârb Milorad Mazic, pe de altă parte, s-a miluit de slovaci, întrucât nu i-a acordat un meritat al doilea cartonaș galben fundașului Martin Skartel. Același lucru în minutul 25 l-a trimis pe Harry Kane inconștient după o lovitură severă la cot în față.

Totuși, norocul nu l-a acoperit pe omul nepoliticos în minutul 57, când a fost expulzat în mod meritat de către arbitru. Din nou pentru un fault asupra lui Kane.

Până la final, „Trei lei” au încercat totul pentru a ajunge la victorie. Cel mai apropiat de poartă a fost Adam Lalana, care a șutat de la distanță medie, dar chiar în bara laterală a lui Kozachik. În ultimele secunde, drama ar fi putut fi completă dacă golul lui Walcott nu ar fi fost anulat din cauza unei ambuscade discutabile.

Spiritul indomitabil al englezilor a fost însă recompensat în continuarea dată de judecător. Danny Rose s-a rupt pe aripă și a lansat la Lalana. Vedeta de la Liverpool a păcălit elegant doi fundași, apoi a trimis mingea de piele între picioarele lui Kozachik.

În celălalt meci al acestei grupe, Lituania a prezentat aproape marea surpriză, învingând Slovenia, dar un gol târziu la final a stabilit egalitatea între 2: 2.

SLOVACIA - ANGLIA 0: 1

CARD ROSU: Skrtel (57 ')

STADIU: City Arena, Tarnava

JUDECĂTOR: Milorad Mazic (Serbia)

SLOVACIA: Kozachik, Skrtel, Hubochan, Pekarik, Duritsa, Svento, Hamshik, Pechovski, Gregush, Mak, Durish

ANGLIA: Hart, Cahill, Rose, Walker, Stones, Lallana, Henderson, Sterling, Dyer, Rooney, Kane (rezerve: McCarthy, Heaton, Klein, Sturridge, Vardy, Walcott, Drinkwater, Ali, Jagielka, Antonio) Mic