Astăzi se împlinesc 27 de ani de la marea noapte de la Paris. Golul lui Emo Kostadinov în plasa Franței la 89:59 la „Park des Princes” din 17 noiembrie 1993 marchează unul dintre momentele care au încântat cu adevărat poporul bulgar din istoria noastră recentă.

levski

Și aceste momente nu sunt atât de multe. De aceea ar trebui să le apreciem.

Au trecut 27 de ani de la celebra frază „Dumnezeu este bulgar”, iar apoi a venit nebuna vară americană.

Astăzi se împlinesc 52 de ani de la unul dintre cele mai memorabile momente din fotbalul bulgar. La 17 noiembrie 1968, Levski a învins CSKA cu 7: 2 în Derby-ul etern.

„Înainte de meci,„ albaștrii ”sunt lipsiți de câțiva titulari și rămân în mod semnificativ în urma adversarului, care nu este doar liderul clasamentului, ci și fără pierderi după 11 runde”, își amintește site-ul web al „albaștrilor”.

Toate acestea dau speranțe fanilor „roșilor” că CSKA va obține o victorie izbitoare, dar evenimentele de pe teren se desfășoară într-un mod complet diferit.

„În minutul 2, predicțiile sumbre s-au împlinit, când după un șut al marelui Petar Zhekov mingea a sărit la picioarele lui Ivan Vutsov și a intrat în plasă. Roșii anticipează înfrângerea, dar albaștrii nu au intenția de a-și pleca capul. La doar cinci minute de la gol, legendarul Georgi Asparuhov l-a depășit elegant pe Penev și a egalat. Între minutele 23 și 24, „Levski” marchează începutul sfârșitului pentru CSKA în acest meci. Mai întâi a marcat Sasho Kostov, iar imediat după centru „albaștrii” au contraatacat și cu o foarfecă fenomenală din spate, Gundi a țintit spre bara transversală, iar alergătorul Yanko Kirilov a condus-o în plasă. În ultimul minut al reprizei, Borislav Bogdanov a crescut la 4: 1.

În a doua jumătate, „Levski” își impune total voința. Yanko Kirilov a marcat între doi fundași, iar puțin mai târziu Gundi a fost din nou eroul. Astfel, în minutul 59, rezultatul a devenit 6: 1. Asparuhov dintr-un penalty a înregistrat incredibilul până atunci 7: 1, formând următorul său hat trick pentru "blues", iar cu un minut înainte de final Atanasov a marcat pentru 7: 2 final pentru "Levski", spune site-ul "blues" ".