Condamnarea de doi ani a lui Alan Țagaev a expirat. Halterofilul prins cu dopaj înainte de olimpiada de la Atena la categoria 105 kg poate acum să se antreneze oficial cu echipa națională și să participe la competiții. Subcampionul olimpic din Sydney 2000 se află în prezent la Belmeken, unde echipa se pregătește pentru Cupa Mondială din Republica Dominicană în această toamnă.

sentința

"Se antrenează foarte conștiincios, dar obiectivul său este Jocurile Olimpice de la Beijing. Nu ar trebui să ne așteptăm la minuni la Cupa Mondială. Alan nu a mai participat la competiții de mai bine de 2 ani", a declarat antrenorul Neno Terziiski.

De asemenea, este îngrijorat de Milen Dobrev, care a slăbit 10 kg și în prezent arată mai mult ca un atlet. Pierderea drastică în greutate se datorează unei leziuni lombare care l-a afectat pe campioana olimpică de peste un an. Cu toate acestea, Milen nu va trece la o altă categorie, ci va rămâne în categorie. 94 kg. "Totul la mine este doar mușchi. În acest fel mă simt mai agil", a explicat Dobrev, care a fost singurul bulgar care a câștigat o medalie de bronz la ultima Cupă Mondială.

Halterofilii nu au fost încă testați pentru dopaj în Belmeken. Trimisii de la Laboratorul Mondial (WADA) au venit la bază, dar pentru a testa luptătorii. Cazul Tsagaev este ultimul în care halterofilul nostru a fost prins cu stimulente interzise. Sportivii noștri sunt curați de 2 ani acum.