Pagina BG-Mamma

Anelia Dimitrova, pot avea o mică consultație?
Mama mea lua olanzapină, lirică, eficientă, dar dintr-o dată s-a agravat și, când a schimbat antipsihoticele și o doză mai mare, a făcut ceva de genul isteriei sau sindromului amnestic. A fost necesar să se treacă la haloperidol și leponex. Deoarece există atrofie corticală, el bea și sermion și, pe măsură ce se înrăutățește, Cavinton, nervos, nu poate sta, capricios, doar caută să înghită ceva pentru a dormi. Este posibil, din cauza lipsei de neuroni, să o facem? Este tipic demenței? Doctorul crede că nu mai există creier sănătos și de aceea medicamentele funcționează sau mergem la halucinații sau devenim nervoși. Acum 3-4 luni era bine, călătorea, gătea, se simțea bine. Acesta este al doilea caz al ei, să cadă în psihoză, acum 3 ani a fost așa, apoi a înghițit diferite pastile, dar nu au ajutat-o, vrea doar să doarmă tot timpul. Olanzapine a ridicat-o în picioare, dar acum ceva nu funcționa și l-au îndepărtat.

Ne pare rău pentru răspunsul târziu. Mama ta are substanțe organice grave - atrofie corticală, pe care niciun medic nu o poate preveni. Da, aceste condiții sunt frecvente la ea. Ideea este că neurotransmițătorii funcționează atunci când există neuroni sănătoși, dar atunci când nu există neuroleptic sau halou de băut, aceștia nu pot funcționa conform intenției. Haloperidolul funcționează în acest fel, încetinește activitatea mentală, motilitatea și procesele mentale în general. Acum nervozitatea vine doar din această „demență”. Prin urmare, doar răbdarea din partea ta este sfatul și puterea mea.

  •