portalul

O altă pierdere pentru echipa noastră națională de fotbal. În ciuda șanselor pierdute de calificare la Campionatul European, o altă înfrângere ne-a convins de criza echipei.

Golul a fost marcat de rezerva Jonathan Williams în minutul 85. Astfel, echipa noastră rămâne pe ultimul loc în clasament cu un singur punct.

Meciul s-a desfășurat conform unui scenariu familiar - acum o lună „tricolorii” au căzut la Cardiff cu 0: 1 după un gol în timpul adăugat al meciului, relatează gong.bg.

Scufundarea echipei naționale a Bulgariei continuă din plin - „leii” au deja șase pierderi în cele 8 jocuri disputate sub conducerea lui Georgi Dermendzhiev.

Meciul a început un pic pe neașteptate, cu un joc mai activ al oaspeților, dar nu au existat pericole serioase în fața ușii noastre în primele minute. Situația pentru Țara Galilor a venit în minutul 6 după o centrare dintr-un fault, dar Nedyalkov a intervenit bine și s-a lovit la cap într-o lovitură de colț. Au urmat două corneruri consecutive, în care Joe Rodon a creat o mulțime de bătăi de cap pentru apărarea bulgară, care în cele din urmă a reușit.

În minutul 9, „dragonii” au ajuns din nou la două viraje consecutive, pe care câțiva fani ai Stadionului Național le-au urmat cu inimile frânte, dar de data aceasta a noastră a acționat mai încrezătoare.

Leii au adus tensiune în zona de penalizare a Țării Galilor în minutul 12, dar o centrare a lui Kraev a fost ucisă cu încredere de Wayne Hennessy.

O vizită excelentă s-a deschis oaspeților în minutul 19, când Christian Malinov l-a doborât pe Daniel James în fața suprafeței de pedeapsă, dar dintr-o lovitură liberă directă, Harry Wilson a tras peste ușă.

Wilson a fost găsit din nou cu o pasă excelentă în zona de penalizare a Bulgariei, dar în încercarea sa de a controla mingea, a jucat cu mâna și acest lucru nu a fost ascuns de arbitrul Agayev.

Abia în minutul 33 „tricolorii” au reușit să câștige primul lovitură de colț în meci, dar centrarea lui Yomov a fost ușor surprinsă de experimentatul portar Hennessy.

Cu două minute înainte de pauză, o descoperire individuală a lui Georgi Yomov a fost oprită cu prețul unei încălcări a lui Ethan Ampadou, dar centrarea lui Despodov din lovitura liberă directă a fost foarte dezamăgitoare.

La pauză, antrenorul nostru Georgi Dermendzhiev a făcut o schimbare - în locul lui Kristian Malinov a intrat în joc Alexander Tsvetkov.

Prima oportunitate din partea a doua a fost deschisă oaspeților. Un bun atac pe aripa dreaptă a fost finalizat de Tyler Roberts cu o ingenioasă cruce pe sol către Norrington-Davis, dar a șutat peste poartă.

La cinci minute după pauză, spectatorii au văzut scântei pe teren. Au fost atinși după un fault de către Harry Wilson împotriva lui Cicinho, care a alunecat pe iarbă. Acest fault a ridicat adrenalina jucătorilor de la ambele echipe, dar arbitrul i-a calmat rapid cu două cartonașe galbene pentru „dragoni”.

Nikolay Mihailov a apărut în minutul 53, când a ucis un șut al lui Harry Wilson dintr-o lovitură liberă directă și a trezit fanii plictisiți din tribune.

Leii și-au organizat cel mai periculos atac în minutul 54, când Bozhidar Kraev a rămas sub minge după o centrare ascuțită a lui Despodov de pe flancul stâng.

Rabinul de rezervă Matondo a fost aproape de a deschide scorul în minutul 60 după ce a mers între Terziev și Cicinho, dar șutul său a trecut peste poarta bulgară.

Trei minute mai târziu, ambele echipe nu au reușit să înscrie. În primul rând, Kraev s-a dovedit a fi egoist și, în loc să treacă la liberul Karabelov, a tras dintr-o poziție incomodă. În contraatac, Norrington-Davis a trimis o pasă bună lui Matondo, dar jucătorul lui Schalke 04 nu s-a orientat și mingea a fost îndepărtată.

Cea mai mare greșeală de la începutul meciului a fost făcută de rabinul Matondo în minutul 74. El a primit o cruce perfectă la sol de la Tyler Roberts pe dreapta, dar șutul său din mișcare nu a găsit conturul ușii lui Mihailov.

Portarul Țării Galilor Wayne Hennessy a suferit o accidentare ridicolă în minutul 77 și a fost înlocuit de Adam Davis. Paznicul titular s-a întins în încercarea sa de a ajunge la mingea aulină.

Cu cinci minute înainte de final, Dragonii au lovit mortal. Nico Williams a rupt pe flancul drept și a centrat în zona de penalizare, unde rezerva Jonathan Williams l-a depășit pe Terziev și a trimis magistral mingea în plasa lui Mihailov pentru 0: 1.

Golul a întrerupt impulsul nostru și până la final nu au reușit să-l împiedice pe portarul de rezervă al Wales Davis.