Fratele său - Boyan, a câștigat locul doi în categoria de până la 56 kg

pentru

Daniel Assenov - Tasana a câștigat aurul la box pentru a șasea oară. Bulgarul a câștigat finala la categoria 52 kg la Campionatul European pentru bărbați și femei sub 22 de la Vladikavkaz.

Luptătorul ne-a învins cu siguranță cu 5-0 pe englezul Kieran MacDonald. Meciul a trecut în totalitate sub dictarea lui Daniel Assenov. Încă de la început a marcat la distanță, eliminând astfel avantajul înălțimii adversarului.

Tyson a evitat loviturile englezului și i-a provocat firimituri puternice pe corp. Așa că în cele din urmă judecătorii au fost unanimi și i-au dat titlul boxerului nostru.

Fratele lui Daniel Assenov - Boyan, a câștigat medalia de argint la categoria de până la 56 kg, în final a pierdut în fața reprezentantului gazdelor Serghei Yarulin.