Jucătorul de tenis rus Daniil Medvedev s-a calificat în semifinalele turneului Masters 1000 de la Shanghai. World №4 a învins-o pe italiană би10 Fabio Fonini cu 6-3, 7-6 (4) în 1 oră și 26 de minute.

primul

Alexander Zverev a asigurat un meci cu Roger Federer la Shanghai

Elvețianul este de două ori campion la turneu

A fost o singură descoperire în întregul meci, care a avut loc în al șaselea joc din primul set în favoarea lui Medvedev. Rusul a avut încă trei oportunități de pauză, reflectate de Fonini, care nu a avut niciodată șansa de a lua serviciul adversarului său. Italianul a câștigat doar 10 puncte în 11 jocuri în care s-a întâlnit.

Rusul a avut un avantaj pe tot parcursul meciului, deoarece a existat o oarecare intrigă în tiebreak-ul setului final. În el, Fonini a tras cu un mini break și 2-0, dar a pierdut 7 din următoarele 9 puncte. Medvedev a reușit să facă două mini break-uri pentru 2-2 și 5-3. Punctele din meci ilustrează avantajul jucătorului de tenis rus - 74 la 54.

Mâine Medvedev, care este într-o formă excelentă, va juca cu Stefanos Tsitspas (Grecia).