Bulgaria a câștigat două medalii de aur la turneul internațional de taekwondo de rangul G-1 - Austrian Open 2016. Competiția a avut loc în mod tradițional în orașul austriac Innsbruck. Și concurența a fost acerbă - au participat peste 1.200 de luptători de taekwondo. Concurenții au fost reprezentanți ai unui total de 257 de cluburi din 47 de țări. Federația Bulgară de Taekwondo a trimis o echipă de sportivi și antrenori naționali, precum și participanți la nivel de club. Echipa națională era formată din: Martin Garkov (juniori -55 kg.), Kaloyan Binev (masculin -58 kg.), Daniel Toshev (masculin -63 kg.), Dimitar Kobakov (juniori -59), Georgi Stoyanov (juniori -63 kg.).), Mitko Djordjev (bărbați -68 kg.), Teodor Georgiev (bărbați -74 kg.), Yordan Kolev (bărbați -80 kg.). Reprezentanții „Ketaver”, „Hereya”, „Gladiator”, „Ramus”, „Force”, „Nero”, „Force 2004”, „Ahile”, „Sung-ri” și „Cho Elite” au participat din cluburile bulgare .

sportivii

Mitko Djordjev și cadetul Lyubomir Bogdanov s-au decorat cu mesale de aur pentru Bulgaria.

Teodor Georgiev a câștigat medalia de argint la categoria sa. Concurentul nostru s-a clasat pe locul 3 în clasamentul general. În rundele de eliminare, un norvegian și un austriac au fost eliminați, în sferturile de finală - a trecut printr-un olandez. Theodore și-a câștigat atacul de cord în semifinale cu încă unul în rezultatul final împotriva unui australian, dar oboseala acumulată nu i-a permis să treacă printr-un rus în finală și Theodore s-a clasat pe locul doi într-o competiție de 30 de adversari.

Mitko Djordjev a apucat aurul, iar fratele său Alexandru s-a mulțumit cu argintul. Mitko a câștigat toate cele cinci meciuri din categoria juniorilor până la 68 kg. trecând prin doi croați, un belgian, un italian și un olandez. Alexander Djordjev (cadeți -53 kg) și-a câștigat meciurile cu slovacii și sârbii, dar a pierdut în finală în fața francezului. Astfel, Alexandru s-a clasat pe locul doi în categorie.

Lubomir și Hristo Bogdanovi, care concurează în grupa de vârstă cadet, au completat colecția de premii cu medalii de aur și bronz. Lyubomir Bogdanov domină în categoria sa (-33 kg) după cinci victorii consecutive asupra Israelului, Germaniei, Franței, Olandei și Serbiei, cu care luptătorul taekwondo de la Kazanlak a câștigat aurul. Hristo Bogdanov (-37 kg.) A făcut, de asemenea, o performanță foarte bună învingând un ungur, un german și un croat, dar a pierdut în fața unui sârb în semifinale, care s-a clasat pe locul trei în categorie.

Dimitar Petrov, Dimitar Kobakov, Emilia Taseva, Vanessa Markova și Kaloyan Binev au făcut, de asemenea, o performanță bună, luând câte 2 meciuri în categoriile lor, dar pierzând bătălia pentru medalii.

În acest weekend, bulgarii vor argumenta din nou pentru premii la turneul de la Salonic. Peste 30 de luptători de taekwondo vor lua parte la aceasta. Fără îndoială, cel mai interesant eveniment va fi pe 19 iunie în sala Universiada din capitală, unde va avea loc turneul anual pentru Cupa Ambasadorului Republicii Coreea, domnul Shin Bu-nam.

Altele din sport

Berbatov a început să lucreze cu Etar

Dimitar Berbatov a început să lucreze cu atacatorii din exteriorul elitei „Etar”. S-a alăturat taberei echipei în satul Yagoda din Stara Zagora, unde locuitorii din Tarnovo se pregătesc pentru noul sezon.

Grigor și Lolita sunt deja împreună la Melbourne (Video)

Grigor Dimitrov și Lolita Osmanova se întâlnesc deja și vorbesc la Melbourne. Fiica oligarhului energetic rus călătorește în Australia pentru a fi aproape de prietena ei

Manchester United l-a eliminat pe Liverpool pentru cupă

O lovitură liberă strălucită a lui Bruno Fernandes în minutul 78 a adus Manchester United o victorie cu Liverpool cu ​​3-2 pentru cupă. Mohamed Salah a primit o pasă perfectă de la Firmino în minutul 19 și

Miglena Selishka și Ivaylo Ivanov - cei mai buni sportivi din Bulgaria pentru 2020 (Fotografii)

MMC și BST au acordat premii în valoare totală de 185.000 BGN în „Noaptea Campionilor” Miglena Selishka și Ivaylo Ivanov au fost desemnați cei mai buni sportivi din Bulgaria pentru ultimul 2020

Kamen Zlatkov cu o victorie în slalomul uriaș din Kronplatz

Naționalul Kamen Zlatkov a obținut un nou succes în schiul alpin. După ce a câștigat vineri slalomul FIS din Kronplatz (Italia), rezidentul din Sofia a câștigat astăzi din nou un slalom uriaș acolo.