Botev (Pd) a jucat disperat de slab și a suferit o pierdere confuză cu 0: 5 de la CSKA 1948 într-un meci din etapa a 8-a a Ligii I, care a fost jucat pe stadionul național „Vasil Levski”. Martin Kamburov (36-penalty, 64, 68), Galin Ivanov (45 + 1) și Georgi Rusev (50) au marcat pentru „Armată”.

împăratul

Astfel, absolvenții lui Ferrario Spasov au rămas cu un atu de 8 puncte și au coborât pe locul 12 în clasament. În afară de pierderea lor record, galbenii și negrii și-au continuat seria proastă fără să câștige un punct în afara Plovdiv de la începutul sezonului.

Meciul a început prost pentru „Canari”, deoarece în minutul 20 Christian Dobrev s-a accidentat și a trebuit să fie înlocuit de Dimitar Tonev.

La scurt timp, Todor Nedelev a centrat dintr-un fault în careu, unde Michel Espinosa s-a ridicat și a interceptat cu capul, dar portarul Daniel Naumov a executat un corner.

În minutul 36, arbitrul Petar Kostadinov a acordat un penalty pentru gazde, după ce mingea a lovit mâna lui Michel Espinoza. Martin Kamburov a avut dreptate din penalty, care a deschis scorul - 1: 0.

În minutul adăugat al primei reprize, CSKA 1948 și-a dublat avantajul. Martin Kamburov a făcut o pasă excelentă de la marginea suprafeței de pedeapsă către Galin Ivanov. Echipa națională a prins din aer cu piciorul stâng și a trimis mingea în colțul din dreapta jos al lui Georgi Argilashki pentru 2: 0.

La cinci minute după pauză, roșii au ucis intriga în cele din urmă cu un al treilea gol. Georgi Rusev a trecut elementar prin Stanislav Rabotov și a ieșit într-o poziție curată, a tras cu sânge rece pe lângă Georgi Argilashki pentru 3: 0.

În minutul 64 Martin Kamburov a marcat al doilea gol în meci. Atacantul a fost lăsat absolut liber în penalty-ul mic și a interceptat cu capul o centrare a lui Alexandrov pentru 4: 0.

Patru minute mai târziu, împăratul și-a marcat hat-trick-ul. A primit o pasă în fața suprafeței de pedeapsă și a făcut un șut puternic cu piciorul drept. Mingea a lovit bara transversală, apoi a sărit în spatele lui Georgi Argilashki și a intrat în plasă pentru 5: 0.

Acesta a fost un obiectiv № 242 în cariera legendei Lokomotiv (Plovdiv). Mai are nevoie de 11 goluri pentru a egala recordul etern al lui Petar Zhekov, care a străpuns de 253 de ori golul adversarului în elita de acasă.

Cu un sfert de oră înainte de final, Todor Nedelev a rămas singur împotriva lui Naumov, dar portarul CSKA 1948 și-a deviat șutul.