învins

Sursa: ERA/BG Ness

Ana Ivanovic a învins-o pe Svetlana Kuznetsova la turneul de la Beijing. Cei doi tenismeni au jucat un meci egal, care a fost câștigat în cele din urmă de sârbă cu 7: 5, 4: 6, 6: 2 și a ocupat ultimul loc în sferturile de finală din cursă.

Ivanovic a fost de trei ori în urmă cu o pauză în primul set, dar în cele din urmă a reușit să ia 7-5 după aproape o oră de joc. La 5-4 Kuznetsova a servit pentru a câștiga partea și chiar a avut o minge fixă ​​la 40-30, dar sârba nu a renunțat.

Al doilea set a început cu trei descoperiri consecutive, iar două dintre ele au fost în detrimentul Anna, care nu a ratat conducerea ei și a egalat scorul. În partea a treia, Ivanovic a preluat conducerea cu o descoperire pentru 3-1, după care și-a început pasul cu două puncte pierdute, iar la 0-30 a luat un timeout medical.

După ce s-a întors în teren, fostul №1 din lume a marcat trei puncte pentru o rebreak instantanee și s-a solidificat, iar puțin mai târziu a încercat din nou pentru 6-2 și a încheiat meciul. În dispută pentru un loc în semifinale, Anna Ivanovici va întâlni o altă rusă - Anastasia Pavlyuchenkova. Cei doi au jucat de 7 ori, iar sârbul conduce cu un 6-1 convingător.