TELEVIZIUNEA EUROPEI - ȘTIRI ÎN 30 DE MINUTE

• începând
  • Arhiva
  • Kvitova - Șarapova este a doua semifinală a.

Numărul 2 mondial Petra Kvitova, care urmărește primul loc în clasamentul Asociației de tenis feminin, s-a calificat pentru prima dată în carieră în semifinalele „Australian Open”. Jucătoarea de tenis cehă, în vârstă de 21 de ani, a învins-o pe nemiloasa italiană Sara Erani în sferturile de finală cu 6: 4, 6: 4. Kvitova a arătat o oarecare ezitare și a făcut un număr mare de greșeli neprovocate în meci (44), dar și-a dat seama de 36 de câștigătoare pentru a se felicita cu victoria după aproape 2 ore de joc. Kvitova a închis primul set în favoarea ei cu 6: 4, dar al doilea a început prost pentru ea. Erani a preluat conducerea cu 4: 1 și în acel moment se părea că este posibil să creeze dificultăți serioase adversarului său, dar acest lucru nu s-a întâmplat. Kvitova a câștigat 5 jocuri consecutive și nu a permis să se joace al treilea set.

kvitova

În semifinale, Kvitova va juca împotriva rusului Maria Șarapova. Fostul număr 1 din lume a bătut cu 6: 2; 6: 3 compatriota ei Ekaterina Makarova. Makarova, care a eliminat-o pe Serena Williams în runda precedentă, nu a reușit să înfrunte numărul 4 din lume și a pierdut în mai puțin de 90 de minute de joc. Șarapova a câștigat titlul de la Melbourne în 2008, când a învins-o pe Anna Ivanovic în finală.

Kvitova și Sharapova s-au întâlnit la finala de la Wimbledon anul trecut, cehul câștigând cu 6-3, 6-4 și conducând cu 2-1 în meciurile lor directe.