Fosta №1 în tenisul feminin Maria Șarapova a fost eliminată din clasamentul mondial. Acest lucru a fost anunțat pe site-ul oficial al Asociației de Tenis pentru Femei (WTA).

știri

Săptămâna trecută, sportiva în vârstă de 29 de ani a ocupat locul 91 în clasament, iar în ultima ediție nu mai este printre sportivi, a raportat bTV. Rusoaica ispășește în prezent o pedeapsă de 15 luni pentru utilizarea substanței interzise meldonium.

Ea se va întoarce pe teren în aprilie 2017 și abia după primele sale trei participări la turnee, numele ei va fi din nou în cele mai prestigioase clasamente de tenis, conform ediției rusești a TASS.

De cinci ori câștigător de Grand Slam participă la o competiție caritabilă pe 10 octombrie la Las Vegas, iar pe 2 decembrie la Madrid rusul o va înfrunta pe Garbine Muguruza într-un meci demonstrativ pe un teren, care va fi atât iarbă, cât și lut.

Între timp, organizatorii French Open se gândesc să ofere un „wild card” rusului pentru cursa de anul viitor.