• DirTV

Peter Stoychev este din nou campion mondial în apele înghețate

Bulgarul și-a apărat titlul din 2017 și a stabilit un nou record

este

Câștigătorul a 11 titluri la maratonul de înot - Peter Stoychev, a devenit campion mondial la înotul pe gheață. El a reușit să-și apere titlul pe distanța regală de 1000 de metri în 2017, pe care l-a câștigat la Boboteaza de la Burghausen, Germania.

Bulgarul a fost cel mai bun din apele înghețate ale lacului Semyonovskoe din orașul rus Murmansk din nordul Rusiei, a raportat bTV.

Stoychev a obținut o victorie convingătoare pentru 12 minute și 10 secunde. Asta este nou record mondial în cea mai lungă disciplină. Realizarea anterioară a fost, de asemenea, pe cheltuiala sa. În Rusia de astăzi (16 martie) a fost cu 5 secunde mai rapid decât înotul său record în ediția anterioară a campionatului.

Încă de la început, bulgarul, care este campion mondial la 25 km în apă deschisă în 2011, a arătat că este favorit în seria sa. Încă de la început, organizatorii l-au plasat după cel mai bun și a dovedit că locul său se află pe cea mai înaltă treaptă a scării onorifice. Performanța lui Stoychev l-a uimit pe comentatorul competiției, care de cele mai multe ori îl numea „mașină”.

Stoychev a plecat miercuri (13 martie) la Murmansk, un oraș mai aproape de Polul Nord decât Moscova, și a făcut niște antrenamente în ape înainte de a începe provocarea cu gheață. Organizatorii adaptaseră lacul perfect. Avea 10 coridoare și avea o lungime de 25 de metri. Așa că Stoychev a făcut 40 de lungimi înainte de a ridica mâinile victorios.

Din fericire pentru majoritatea participanților, temperatura aerului și a apei de azi a fost mult mai favorabilă. Antrenamentul a avut loc la o temperatură a aerului de -7 grade Celsius, în timp ce astăzi soarele strălucea peste Murmansk, iar temperatura apei era chiar sub 0 grade.

Petar Stoychev a câștigat Cupa Mondială a maratonului de înot de 11 ori la rând din 2001 până în 2011. Ultima sa provocare a fost participarea la maratonul de înot de lângă Antarctica, unde a terminat primul în competiția a 15 participanți din 9 țări.

Campionatul Mondial de înot pe gheață se desfășoară doar pentru al treilea an consecutiv, iar bulgarul a participat la două dintre edițiile sale, în care este întotdeauna primul.