Acesta este primul aur pentru ei de 26 de ani

gheață

Echipa rusă a câștigat finala turneului de hochei masculin la Jocurile Olimpice de la Pyeongchang (Republica Coreea), după ce a câștigat 4: 3 după prelungiri (1: 0, 0: 1, 2: 2, 1: 0) asupra Germaniei. Astfel, pentru delegația rusă, care concurează sub steagul neutru al Jocurilor, acesta este al doilea aur după patinoarea Alina Zagitova.

Acesta este primul aur pentru echipa rusă de hochei pe gheață din ultimii 26 de ani, iar ultima dată s-a întâmplat în 1992 la Albertville. În caz contrar, echipa națională a URSS a câștigat titlul olimpic de hochei de șapte ori - în 1956, 1964, 1968, 1972, 1976, 1984, 1988. Ultimele medalii pentru echipa de hochei din Rusia sunt din 2002 - bronz la Jocurile din Salt Lake City . Apoi echipa a câștigat 7: 2 împotriva Belarusului. Din echipa de atunci, doar Pavel Datsyuk și Ilya Kovalchuk rămân în selecția antrenorului lui Oleg Znarok.

Au existat doi eroi pentru echipa rusă - Kiril Kaprizov și Nikita Gusev. Primul, un extrem de 20 de ani de la CSKA (Moscova), a marcat pucul câștigător. Și Gusev a făcut două pase decisive și cu golul său pentru 3: 3 a salvat echipa de o pierdere și a asigurat prelungirile.

Meciul a oferit multe momente dramatice și hochei de calitate, iar echipa germană - un finalist surprinzător după succesul lor asupra Canadei, s-a opus foarte puternic. Germania a făcut chiar o schimbare cu 3: 2 cu mai puțin de 4 minute înainte de final, dar un gol al lui Nikita Gusev cu 56 de secunde înainte de fluierul final a trimis meciul la meci în prelungiri. Acolo, după ce trei jucători au rămas pe gheață, jucătorii antrenorului Marko Sturm nu au avut nicio ocazie să reziste și atacul lui Gusev din stânga s-a încheiat cu pasul său paralel către Kiril Kaprizov, care a trimis pucul în plasă cu o singură mișcare.

Meciul a început cu presiunea Rusiei, care a condus logic în rezultat cu golul lui Vyacheslav Voynov, care a interceptat o pasă a lui Gusev. În minutul 29:32, germanii au egalat cu un gol al lui Felix Schutz, care a tras literalmente din niciun unghi, pucul a sărit în coapsă și în mâna portarului Koshechkin și s-a oprit în plasă.

Adevărata dramă a avut loc în a treia repriză, când ambele echipe au schimbat un gol în 10 secunde. Atacurile de pe ambele uși nu s-au potolit. În minutul 53:21, Gusev a intrat din stânga, a încetinit câteva secunde și, când toată lumea se aștepta la o pasă paralelă, a tras sub transversala superioară și l-a surprins pe portarul german. Dar după ce au terminat centrul, germanii au făcut un spectacol și după o combinație de dreapta și o pasă de Frank Mauer, pucul a fost livrat frontal împotriva ușii, unde Dominic Cahun a intrat și a tras în colțul din stânga sus al ușii Koshechkin.

Și mai puțin de trei minute mai târziu, Germania era deja în fața rezultatului cu un gol al lui Jonas Müller, care a profitat de a doua asistență în meciul lui Yassin Elitz.

Imediat după gol, Serghei Kalinin a fost eliminat din joc, iar apoi rușii l-au scos pe portar. Astfel, fără portar, dar cu 5 până la 5 jucători de hochei pe câmp, Gusev a devenit din nou un erou marcând un al doilea gol cu ​​o lovitură peste mâna portarului german Aus den Birken - 3: 3 și prelungiri.

La 9:40 de minute de la începutul prelungirilor, echipa rusă a avut ocazia să înscrie în caz de superioritate numerică. Germanii au rămas trei pe gheață și au respins primul atac al lui Gusev și au tras, dar apoi a trecut la Kaprizov, care a trimis tehnic pucul în plasă cu o lovitură diagonală.