Partajare

rezident

Rezidentul din Blagoevgrad, Ussein-Kiril Sedrati - Sunny, care locuiește în Franța cu familia sa de 3 ani, a devenit campion național la lupte canadiene în timpul vacanței de vară din Bulgaria. Studențul de programare în vârstă de 20 de ani a sosit împreună cu sora sa în vacanță în patria sa la începutul lunii august, iar prietenii săi de la clubul canadian de lupte Spartak, unde s-a antrenat înainte de a pleca în străinătate, au început să-l agite pentru a se alătura campionatului de stat XXIV, care a luat loc în Bansko.

"Nu am avut niciun fel de pregătire, mai ales că participarea la o competiție nu era în planurile mele pentru vacanța mea aici", a recunoscut Sunny la Struma, care a cedat cererilor coechipierilor săi cu două zile înainte de campionat. Rezidentul din Blagoevgrad a câștigat aurul în cea mai grea categorie pentru tineri - peste 90 kg, iar pentru bărbați până la 100 kg a ocupat locul 4.

Anul trecut, Sunny a devenit dublu campion al Franței la lupte masculine canadiene la categoria 85 kg, câștigând aurul atât cu mâna stângă, cât și cu cea dreaptă.

Cea mai prestigioasă competiție națională a adunat la Bansko aproximativ 300 de participanți de ambele sexe la diferite grupe de vârstă și a fost începută de primarul Ivan Kadev. El i-a felicitat pe participanți și organizatori pentru munca grozavă depusă în dezvoltarea acestui sport.

„Am fost martori cum timp de un sfert de secol entuziasmul, credința neclintită și munca constantă a mai multor, inclusiv concetățenii noștri Asen Todorov și soția sa Veronica, au adus lupta canadiană la cel mai înalt nivel din Bulgaria și au obținut recunoașterea faptului că sportivii bulgari sunt printre cel mai bun din lume ", a spus primarul în salut.

Din motive de securitate, cursa a fost închisă publicului, dar a fost transmisă în direct online.