Miercuri, 14 august 2013/număr: 187

gând

Moni GEORGIEV

Tsvetelina Tsvetanova a câștigat o medalie de bronz la pisică. până la 40 kg la Campionatele Mondiale de judo pentru băieți și fete sub 18 ani din Miami răniți. Tsvetanova a învins-o pe Adia din Kazahstan în disputa pentru locul 3, în ciuda durerilor de spate care a afectat-o ​​de la începutul anului și i-a împiedicat mișcarea normală. "Numai ea știe cât de mult a suferit. Din cauza rănirii, nu a putut să se antreneze timp de 3 luni și am început să ne antrenăm abia în iunie, iar apoi chiar și o mică supraîncărcare ne-ar duce înapoi luni", a explicat antrenorul ei personal Plamen Petrov. Din cauza problemelor, Tsvetelina, care este sportiva №1 a lui Vidin pentru 2012, a slăbit 8 kg și apoi s-a înghesuit cu mâncare pentru a ajunge la cel puțin 39. Betina Temelkova a revenit cu o medalie de bronz în categorie. până la 48 kg. De asemenea, și-a ajustat greutatea, dar pentru a intra în mod deliberat în categorie, după ce a concurat în 2 categorii de peste - până la 57 kg. Cartierul general al judoiștilor este nemulțumit de judecătorii care au tăiat campioana noastră europeană pentru cadeți de la Bar 2012 și au trimis astfel o coreeană la finală, iar Temelkova a fost lipsită de șansa de a se certa despre aur.