Palio Panov este autorul tuturor celor trei hituri

peste

Căpitanii Barry Hulshof și Kiril Ivkov se felicită reciproc înainte de meciul de la Sofia.

Pavel Panov. Fotografie de Ivan Grigorov

În sezonul 1975-1976, echipa Levski a făcut un raid remarcabil în turneul Cupei UEFA, ajungând în sferturile de finală ale acestui turneu pentru prima dată. Echipele turcilor „Eskisehir”, vest-german „Duisburg” și olandez „Ajax” și-au plecat capul în fața „blues-ului”, și doar în sferturile de finală „Levski” a pierdut în fața „Barcelona”. Cu toate acestea, în meciul retur a înregistrat o victorie impresionantă cu 5: 4 asupra marelui catalan.

Acum, pe 10 decembrie, se împlinesc 40 de ani de la eliminarea gigantului olandez Ajax. Fostul campion european la club a trecut deja de zenit, dar echipa sa mai avea jucători precum Ruud Kroll, Wim Surbier, Barry Hulshof și Gary Murren. Numele golgheterului Ruud Geels și a portarului Pete Shrivers trebuie adăugate acestora. „Blușii” au jucat apoi personalități strălucitoare, precum Pavel Panov, Stefan Aladzhov, Kiril Ivkov, Kiril Milanov, Voin Voinov și Krassimir Borisov. Antrenorul „Ajax” era marele Rinus Mikels, care revenise la cârma echipei după turneul său din „Barcelona”, în timp ce „albastrul” era condus de tânărul specialist de atunci Ivan Vutsov.

Înaintea primei optimi de finală din nordul Veneției, „blues” au ajuns târziu după miezul nopții în ziua meciului, întrucât au fost obligați să aștepte 8 ore pe aeroportul din Viena. Dar, în ciuda dificultăților neprevăzute, erau pregătiți pentru bătălia Stadionului Olimpic în fața a peste 50.000 de spectatori. Destul de logic, de la bun început

gazdele au înfășurat un cerc în jurul ușii bulgare,

mizând pe scuturarea mentală a oaspeților lor. Și au avut și probleme - până la întâlnirile cu „Duisburg” Grancharov nu jucase jumătate de an într-un meci oficial, iar Aladzhov și Tishanski reveniseră la acțiune după accidentări. Albastrii au acționat cu extremă prudență și nu au făcut niciun șut pe poarta lui Shrivers în prima repriză. Și totuși, olandezii au realizat una dintre numeroasele lor poziții prin golgheterul lor Ruud Geels. Au văzut că astfel nu pot ajunge decât la o pierdere mai gravă, în a doua jumătate bulgarii au jucat agresiv și tot mai des Shrivers a trebuit să intervină după atacuri periculoase ale lui Panov, Milanov și Borisov. Între timp, în locul lui Stoyanov, Voinov a intrat în joc și a stârnit în continuare atacul „blues-ului”. Și gazdele au folosit o ușoară decupare a liniilor defensive și au mărit diferența la 2: 0 prin Steffenhagen. Și tocmai când se aștepta ca un al treilea obiectiv să legitimeze superioritatea lui Ajax,

Cu 5 minute înainte de final, „Levski” a dat lovitura zdrobitoare

După o scurtă agitație în fața porții olandeze, mingea a aterizat în Voinov, care a îndreptat-o ​​fără întârziere sub transversală - 2: 1. Un gol neprețuit de Voinov! Ajaxul a rămas uimit și nu s-a mai putut recupera.

Opiniile de după meci au fost, de asemenea, orientative - ziarul De Telegraaf: „Nu au existat zâmbete. Jucătorii Ajax au ieșit palide și liniștite din vestiar. Toată echipa era în doliu. Impresionat de jocul foarte tehnic și iscusit al oaspeților, care au arătat și o stare foarte bună. Ziarul De Folkskrant: „Bulgarii sunt capabili să facă mult mai mult în fața publicului, așa că Ajax va merge la Sofia cu plumb în pantofi. Echipa bulgară a meritat acest rezultat, ceea ce o face favorită pentru un loc în sferturile de finală. Iar antrenorul Ajax, Rinus Mikkels, a spus: „Rezultatul 2: 1 este foarte nefavorabil pentru noi. Ne va fi greu la Sofia. Nu mă aștept ca „Levski” să joace acolo pentru „totul sau nimic”, pentru că o victorie cu doar 1: 0 îi este de ajuns. Și se știe că un stadion sold-out este un mare stimulent ".

În seara geroasă de 10 decembrie 1975.

peste 70.000 de spectatori umpluseră tribunele până la refuz

A ajuns la un punct culminant odată cu executarea pedepselor.

A început seria „Gol după gol” -

Tishanski 1: 0, Geels 1: 1, Panov 2: 1, Krol 2: 2, Milanov 3: 2, Noten 3: 3, Borisov 4: 3. Și de aici a venit deznodământul! Helling, pe care antrenorul Mikkels l-a pus în joc cu nouă minute înainte de sfârșitul prelungirilor ca cel mai bun marcator la penalty-uri, a tras peste bara transversală. Șutul lui Yordanov a rămas - dacă a marcat, al cincilea penalty pentru „Ajax” a devenit lipsit de sens, întrucât „Levski” s-a calificat. A îndreptat cu măiestrie mingea în colțul opus al Shrivers și a aruncat în aer cele 70.000 din tribune, care cu un vuiet puternic și sute de torțe aprinse au anunțat prăbușirea gigantului olandez Ajax.

După meci, cei doi antrenori au avut o stare de spirit diametral opusă - Ivan Vutsov: „Sunt foarte încântat de victorie. În doar patru zile voi avea 36 de ani, iar în seara asta am experimentat cea mai mare bucurie din viață. Băieții s-au jucat cu conștiința clară că se confruntă cu o echipă grozavă care nu putea fi înfrântă decât cu acțiuni rezonabile. Și nu au ratat șansa lor „de aur”. Rinus Mikels: „Două echipe puternice s-au luptat pentru victorie și, deși„ Ajax ”a jucat mai puternic la Sofia, succesul„ Levski ”este meritat. Dacă trebuie să disting vreunul dintre bulgari, este fără îndoială Panov - autorul a două obiective. ".

Eliminarea Ajax este, fără îndoială, un eveniment de valoare istorică pentru Levski! O nouă pagină glorioasă a fost scrisă în cronica „albastră”! Astfel, „Levski” a ajuns în sferturile de finală europene, unde îl aștepta „Barcelona”, condus de Cruyff și Neeskens. Iar folclorul „albastru” a dat naștere unui poem care glorifica marea victorie asupra gloriosului „Ajax” olandez.

STĂPÂNII PENALITĂȚILOR

Și iată părerile celor cinci care nu au tresărit în timpul executării pedepselor.

Ivan Tishanski: Eram emoționat pentru că în ultimul timp am ratat trei penalty-uri. Am decis să lupt din greu și am crezut că portarul nu poate să devieze șutul meu, chiar dacă a prezis direcția acestuia. Ma bucur ca am ajuns cu o "mana usoara".

Pavel Panov: M-am gândit doar o clipă că s-ar putea să mă înșel, dar am alungat acest gând. Am mers intenționat încet spre ușă, urmărindu-l pe portar. L-am văzut pe Shrivers pâlpâind spre dreapta, dar îmi propusesem deja din greu și cu precizie. Am fost mai încântat în timp ce ceilalți trei au luat penalitățile.

Kiril Milanov: Eram calm. Am acceptat-o ​​ca pe o treabă care trebuie făcută cu orice preț. Abia când am lovit mingea, am simțit cum picioarele mi se scufundă. Cu siguranță nu am putut strânge forța pentru o a doua astfel de lovitură.

Krassimir Borisov: Am avut alte penalizări, dar îmi voi aminti de acesta. Am simțit o bucată amară în stomac. Este dificil să descrii acest sentiment - ușa pare să se micșoreze și vezi doar un singur ochi - cele ale portarului. În ultimul moment, mi-a venit ceva răutate teribilă și am lovit mingea, ca și când aș viza un inamic muritor.

Yordan Yordanov: Nu am vrut niciodată să spun că voi lua o penalizare. M-am rugat antrenorilor să nu o bată. Eram speriat! În plus, al cincilea, ultimul penalty. Probabil din cauza unei asemenea emoții părul devine alb. Și ciudat, dar când am pus mingea, m-am liniștit brusc. Văzusem deja acest Shrivers aruncându-se în dreapta de patru ori. Am lovit mingea exact în același colț. Dar hotărâse să sară la stânga pentru a cincea oară. Cel care a inventat această regulă nu s-a gândit doar la cei care vor executa pedepsele.