87

• A+
  • A−

mondial

Argentina Boca Juniors a înregistrat a treia victorie consecutivă în Primera Divizie. Marele maestru a câștigat cu 3: 1 în vizita sa la Velez Sarsfield. Meciul a fost din etapa a 19-a a campionatului. Un meci foarte puternic pentru câștigători a fost jucat de Christian Pavon, care a asistat la primele două goluri și a marcat al treilea.

Atacantul Dario Benedetto i-a adus lui Boca conducerea în minutul 25 cu cel de-al 11-lea gol al sezonului. Golul l-a făcut lider în shootere cu Sebastian Driusi de la River Plate. Canteros de la Veles a primit un cartonaș roșu în minutul 43, ceea ce a împiedicat și mai mult echipa de criză.

Fostul jucător de acasă Gino Peruzzi și-a dublat capul în minutul 54, refuzând să sărbătorească în fața agitatorului Veles.

„Albastrii” au revenit la meci cu puțin înainte de final. Romero a redus avantajul în minutul 83 după ce a fost precis după o centrare dintr-un corner. Literal 120 de secunde mai târziu, Pavon a marcat cel de-al optulea gol al sezonului, negându-l pe Veles.

Echipa de schele are deja 43 de puncte, în timp ce Newell's Old Boys au 38 de puncte. San Lorenzo și Estudiantes au un atu de 37 de puncte.

Veles a rămas pe locul 26 cu 19 puncte după patru victorii.