Bulgaria a înregistrat o victorie foarte importantă și prestigioasă asupra Olandei. „Lions” s-au impus cu 2: 0 la „Vasil Levski” în calificarea mondială din grupa „A”.

Bulgaria Today

Astfel, absolvenții lui Petar Hubchev au urcat pe locul 3 în grupă cu 9 puncte, în spatele Suediei (10 puncte) și Franței (13 puncte).

Spas Delev, care a condus atacul echipei noastre, a devenit eroul serii. Atacantul, născut în satul Klyuch, a marcat ambele goluri și a arătat o mare dorință de joc. Nu numai el, ci întreaga noastră echipă a jucat destul de bine, organizată și combativă.

La rândul lor, olandezii au controlat inițiativa după obiectivele primite, dar nu au reușit niciodată să tipărească rețeaua lui Nikolay Mihailov.

LIVE: Bulgaria - Olanda 2: 0 - Spas Delev a marcat un al doilea gol!

„Leii” vor trebui să calce „lalelele” dacă vor la Cupa Mondială din 2018

Meciul a început foarte bine pentru echipa noastră. În minutul 6 „leii” au preluat conducerea în rezultat. Centrarea cu balon a lui Simeon Slavchev a ajuns la Spas Delev, fundașul și portarul Olandei nu s-au înțeles și atacantul nostru a sărit singur pe ușa goală și a avut cel mai ușor - să deschidă pentru 1: 0.

A urmat un joc bun din partea echipei noastre. În minutul 20, minuni au continuat să se întâmple. Georgi Kostadinov s-a îndreptat cu Spas Delev, care a primit mingea cu spatele la ușă, s-a întors perfect, scăpând de un adversar și cu un șut unic de la marginea suprafeței de pedeapsă a făcut scorul 2: 0.

Au existat presiuni din partea „lalelelor”, dar nu au reușit niciodată să ajungă la o lovitură exactă la ușa păzită de Nikolai Mihailov. Cu un minut înainte de sfârșitul primei reprize, Bass Dost a interceptat foarte bine în zona de penalizare și a părul din grinda dreaptă.

În repriza a doua, olandezii au încercat să înscrie, dar jocul bun și organizat al „leilor” le-a îngreunat.

În minutul 58, absolvenții lui Danny Blind au ajuns la prima lovitură exactă la ușă. Quincy Prones a scăpat foarte bine și a tras bine, dar Mihailov a ucis decisiv, salvând un pericol foarte serios.

În minutul 62, garda noastră a intervenit din nou bine. Bass Dost a trecut în profunzime către Klaassen, dar Mihailov a acționat magnific și a salvat situația periculoasă.

În minutul 68 portarul nostru a primit banderola de căpitan după ce Ivelin Popov a fost înlocuit de Bozhidar Kraev.

Până la sfârșitul meciului, nu s-a întâmplat nimic memorabil, iar ai noștri au încercat destul de logic să rupă jocul „lalelelor” ideale. Din fericire pentru noi, olandezii nu au reușit niciodată să găsească calea cea bună spre ușa noastră. Astfel, Bulgaria a triumfat asupra Olandei cu 2: 0, iar bieții fani nativi ai fotbalului au simțit în sfârșit mândrie și bucurie la stadionul național.