Echipa Chelsea a făcut un imens cadou de Paște pentru Liverpool. Cu câteva ore înainte de cea mai strălucită sărbătoare creștină, echipa lui Jose Mourinho a făcut un miracol, pierzând în fața ultimului Sunderland cu 1: 2. Astfel, „albaștrii” de la Londra nu au reușit să-i depășească pe liderii interimari ai Liverpool-ului și dacă succesul „roșilor” împotriva lui Norwich, oamenii din Brendan Rodgers vor trage cu un avans de cinci puncte, cu trei runde înainte de finalul sezonului.

cadou

Pierderea lui Chelsea este, de asemenea, istorică, deoarece a fost prima lui Jose Mourinho într-un meci de acasă din Premier League. Meciul a început mai mult decât bine pentru Sofia, care a preluat conducerea devreme, devreme cu un gol al lui Eto'o. În mod surprinzător, vizitatorii au egalat în minutul 18 după o greșeală a lui Schwarzer și o pasă de Wickham. Deznodământul a venit în minutul 82, după ce Fabio Borini a marcat dintr-un penalty controversat. Portarul Vito Manone, care cu intervențiile sale unice disperă atacatorii stelari ai gazdelor, poate fi definit și ca un erou pentru „pisicile negre”.

Cu o săptămână înainte de meciul decisiv împotriva Liverpool, echipa Chelsea a avut sarcina aparent ușoară de a lua trei puncte din ultimul Sunderland. „Blues-urile” din Londra se aflau la două puncte distanță de prima poziție, iar Jose Mourinho a trebuit să facă castlingurile necesare pentru a menține echipa proaspătă înainte de vizita lui Atletico (Madrid) în Liga Campionilor. Peter Cech a avut o boală virală și așa primul început pentru veteranul australian Mark Schwarzer a înregistrat sezonul, condus de Samuel Eto'o, cu Willian, Oscar și Mohamed Salah în spate.

Sunderland se afla la șase puncte de zona de salvare, iar mulți fani ai „pisicilor negre” nu mai credeau în mântuirea animalelor lor de companie.Duelul ar fi o mare tensiune pentru managerul Gus Poyet, care ar putea fi concediat oricând din cauza Motivul optimismului a fost însă ultimul meci de campionat al clubului, când „alb-roșii” au luat un punct la Man City.

Meciul din capitala engleză a început cu dominarea totală a gazdelor, care însă nu au reușit niciodată să organizeze un atac mai serios. Primul pericol real a fost înregistrat în minutul 10, când un șut tehnic al lui Willian a fost ușor salvat de Vito Manone.

Lucrurile au căzut la locul său în minutul 12, când Samuel Eto'o a reușit din nou să semneze pentru Stamford Bridge. Camerunezul s-a dovedit a fi cel mai inventiv în executarea unei lovituri de colț și după o greșeală a lui Kathermow și Wickham, șutul african Manone pentru 1: 0.

Cu toate acestea, bucuria pentru "blues" a fost destul de scurtă, deoarece în minutul 18 Sunderland a egalat senzațional. Marcos Alonso a primit mingea pe marginea suprafeței de pedeapsă și a tras un șut puternic. Șutul a fost ucis cu dificultate de Mark Schwarzer, dar pândind în apropiere Connor Wickham a reușit să adauge necesarul 1: 1!.

Golul adunat a șocat serios Chelsea, deoarece gazdele au lansat imediat atacuri. Vito Manone a acționat decisiv în minutul 35, după ce a arătat un reflex excepțional într-o lovitură de cap a lui Brane Ivanovic. Puțin mai târziu, italianul a intervenit decisiv în două greve consecutive ale lui Matic și Salah.

Absolvenții lui Jose Mourinho au cerut un penalty în a 42-a secundă după ce Marcos Alonso a jucat cu mâna în propria zonă de penalty. Arbitrul Mike Dean, însă, a rămas mut și a lăsat jocul să continue. În ultimele secunde ale acestei părți, Ramirez a putut vedea deja cum a marcat, dar Seb Larson a acționat decisiv și după ce jocul unui bărbat în corpul său l-a împiedicat să înscrie cu capul.

Rezerva Demba Ba a fost aproape de calmarea tribunelor în minutul 64. Senegalezii s-au combinat într-un mod excelent cu Willian, dar când a venit momentul decisiv pentru un șut, senegalezii au trimis mingea peste bara superioară.

Berbecul african a continuat cu golurile și după alte 10 minute, când dintr-un unghi mic nu a reușit din nou să străpungă mingea între picioarele lui Manone.

Fernando Torres, care a venit ca rezervă, a contribuit și el la ocaziile irosite, după ce și lovitura sa de cap nu a reușit să găsească ținta.

Parcă al 82-lea minut a ieșit de nicăieri, când Sunderland a preluat senzațional conducerea cu 1: 2. Cesar Aspilicueta a alunecat când a trecut mingea, dând mingea să-l rezerve pe Josie Altidor. Americanul a intrat brusc în zona de penalizare, după care a fost doborât de cetățeanul spaniol. Arbitrul Mike Dean a arătat punctul alb și Fabio Borini a preluat sarcina. Italianul a tras în mijlocul ușii și astfel „pisicile negre” au făcut o întorsătură completă.

Situația l-a înfuriat pe unul dintre antrenorii asistenți de la Chelsea, care a căutat o confruntare cu arbitrul principal, deoarece doar intervenția rapidă a lui Jose Mourinho și a colegilor săi l-a salvat pe arbitru de un linșaj. Următoarele câteva minute au fost destul de nervoase, deoarece gazdele de la Chelsea doreau o penalizare pentru orice situație controversată în fața ușii lui Manone, dorințele lor nu au fost niciodată satisfăcute.

Până la final, în ciuda încercărilor lor constante, „albaștrii” nu au atins obiectivul egalizator și au făcut astfel un pas greșit neplăcut spre campania lor de a câștiga titlul de campionat.

Chelsea-Sunderland 1: 2

1: 0 Eto'o (12 '), 1: 1 Wickham (18'), 1: 2 Borini-penalty (83 ')

STADIU: Stamford Bridge

JUDECĂTOR: Mike Dean

Chelsea: Schwarzer, Ivanovic, Cahill, Terry, Aspilicueta, Ramirez, Oscar, Salah, Matic, Vilian, Eto'o (rezerve: Ilario, Luis, Lampard, Obi Mikel, Torres, Shurle, Ba)

SUNTERLAND: Manone, Wes Brown, O'Shea, Vergini, Alonso, Larson, Johnson, Kolbak, Kettermall, Wickham, Borini (rezerve: Ustari, Chelustka, El Hadji Ba, Jakerini, Mavrias, Althior, Skoko)

Mourinho ÎN PARTIDELE ACASĂ PENTRU LIGA PREMIER: 78 MECIURI: 61 CÂȘTIGĂRI 11 EGALĂ 1 PIERDERE