După ce a câștigat derby-ul cu Spartak (Moscova) în ultima rundă, astăzi CSKA (Moscova) a obținut un nou succes în RPL și a urcat pe locul trei în clasament, la doar un punct în spatele liderilor Zenit și Spartak (Moscova). „Armata” s-a impus pe stadionul „Neftyanik” cu 1: 0, iar golul a fost marcat de Kristijan Bistrovic în minutul 65.

creșterea

CSKA a fost cea mai bună echipă și a atins meritat cele trei puncte. Ufa a reușit să devieze mult timp presiunea oaspeților, iar portarul Alexander Belenov a primit premiul pentru un jucător al meciului.

Belenov a salvat câteva sute la sută de poziții înainte de pauză. I-a oprit pe Konstantin Kuchaev, Ivan Oblyakov și Mario Fernandez succesiv, dar presiunea CSKA nu a slăbit. La jumătatea primei reprize Echipa lui Viktor Goncharenko a solicitat penalizare, dar situația a fost revizuită cu VAR, iar arbitrul Nikolay Voloshin nu a indicat punctul alb.

După pauză, schimbările lui Goncharenko s-au dovedit a fi decisive. Specialistul din Belarus i-a eliberat atât pe Fyodor Chalov, cât și pe Bistrovich și a fost o combinație între cei doi în minutul 65 care a adus a treia victorie consecutivă a echipei în campionat. Chalov a primit mingea cu spatele în suprafața de pedeapsă, a trecut la Bistrovic și croatul a tras fără compromisuri sub transversală.
Chalov ar fi putut rezolva totul în minutul 73, dar șutul său a lovit bara transversală. Ufa a jucat sub capacitățile sale și aproape că nu l-a împiedicat pe Igor Akinfeev.

Gazdele au rămas pe poziția a 14-a cu 5 puncte, iar în runda următoare vor fi oaspeții Zenit. CSKA va avea un derby cu Lokomotiv (Moscova).