Etar a câștigat pentru a 13-a oară Cupa Bulgară de handbal feminin după o victorie cu 21:16 asupra lui Svilengrad.

cupa

Meciul de la DKS "Vasil Levski" de la Veliko Tarnovo a început foarte controversat. Oaspeții de la Svilengrad au fost primii care au condus rezultatul.

În a doua repriză, „violeta” a fost în avantaj în rezultat, dar în minutul 45, avantajul lor a fost încă de un singur gol 15-14. În ultimele minute au reușit să-și impună voința, deoarece portarul Desislava Nikolova a permis doar două scopuri.

Într-un meci pentru locul trei, câștigătorii cupei de anul trecut de la Bucky (Gabrovo) au avut nevoie de două prelungiri de câte 5 minute fiecare pentru a-l învinge pe Niki Sport (Slivnița) cu 32:27. Timpul regulat s-a încheiat cu un scor de 24:24. La pauză, Gabrovo a condus cu 16: 8.

Participanții la finalul patru pentru Cupa Bulgariei de handbal sunt clari

NSA i-a învins pe campionii Fregatei într-un meci dramatic

În semifinalele de sâmbătă, Ether l-a detronat pe Bucky după o victorie de 29:19. Cu doar o săptămână în urmă, într-un meci de campionat disputat la Gabrovo, Bucky l-a învins pe Etar cu 31:26. În celălalt meci, „Amazoane din sud” l-a învins pe Niki Sport (Slivnița) cu 37:29.

Premiul pentru cel mai util sportiv a fost câștigat de portarul Svilengrad Gergana Alexandrova. Sârba Silvana Savic a devenit golgheterul turneului, iar premiul pentru cel mai bun portar este pentru Desislava Nikolova (Etar).

Din 2004, cupa nu s-a dus la Veliko Tarnovo doar de trei ori. În 2004 câștigătorul a fost Lokomotiv (Varna). În 2013 și 2016 primul loc a fost pentru Bucky (Gabrovo).