Este posibil ca tribunele goale să nu aibă un impact atât de semnificativ asupra nivelului de fotbal

Fanii fotbalului spaniol au fost încântați de vestea reluării campionatelor din Primera și Segunda Division după o pauză de 3 luni. Repornirea La Liga a fost întâmpinată cu așteptări pentru noi meciuri spectaculoase și incitante, așa cum am văzut înainte de pauza campionatului. Cele 27 de runde, care au avut loc până pe 10 martie 2020, au adus o mulțime de emoții publicului din întreaga lume. Din păcate, atmosfera de pe stadioane nu va fi aceeași, iar publicul temperamental contribuie, de asemenea, la o calitate superioară a jocului.

după

Este posibil ca tribunele goale să nu aibă un impact atât de semnificativ asupra nivelului de fotbal. Dar, cu siguranță, factorul de acasă din La Liga slăbește în meciurile din tribune goale, întrucât echipa vizitatoare nu se simte deranjată de pasiunile oamenilor care își susțin echipa și atacă adversarul.

Trei echipe nu au avut pierderi acasă înainte de pauză

Barcelona, ​​Real Madrid și Valencia nu suferiseră înfrângeri pe stadioanele lor înainte de reluarea campionatului din Primera Divizie. Cât de puternic este factorul de acasă în La Liga în sezonul 2019/20 poate fi judecat după statisticile altora. După 27 de runde, primele 14 echipe au avut un sold pozitiv acasă - mai multe victorii decât pierderi. Și ultimele 6 din tabel au fost fie negative (mai multe înfrângeri), fie neutre (număr egal de victorii și pierderi acasă).

Pe de altă parte, doar trei cluburi au înregistrat statistici pozitive pe teren străin - Real Madrid, Sevilla și Getafe. Chiar și Barcelona are un număr egal de victorii și pierderi în afara, ceea ce se aplică și Atletico Madrid și Real Sociedad. Acestea au fost echipele din Top 6 la pauza campionatului, iar toate sub ele au un sold negativ ca invitați. Chiar înainte de reluarea La Liga, bwin a continuat să urmeze tendința descrisă, oferind cote semnificativ mai mici pentru majoritatea gazdelor, adică. le-a apreciat mult mai mult șansele de succes. Dar, din moment ce publicul nu va fi pe stadioane, nu ar fi surprinzător să asistăm la o schimbare în blocurile statistice altfel mai degrabă monolitice care au fost descrise.

Chiar și Camp Nou nu mai este de nepătruns

Barcelona a luat o pauză în La Liga, în fruntea clasamentului, care s-a datorat în mare parte performanței aproape perfecte de acasă. Catalanii au câștigat 13 din cele 14 jocuri pe teren propriu, nereușind să învingă doar Real Madrid în primul El Clásico al sezonului. Dar fără audiență, nici Camp Nou nu este protejat de jafuri. În mod curios, ultimul antrenor care a părăsit cu succes acest stadion din Primera Divizie a fost Kike Setien, care a preluat Barça în ianuarie. În calitate de antrenor al lui Betis, a înregistrat o victorie cu 4-3 în noiembrie 2018, după care Barcelona nu a pierdut în 26 de meciuri consecutive acasă.

Cetățenii „Blaugranas” - Espanyol, sunt cea mai tragică gazdă din La Liga, căreia îi datorează ultimul loc după 27 de runde. Dar odată cu reluarea campionatului din Spania, bătălia a devenit mai imprevizibilă atât în ​​partea de sus a tabelului, cât și în partea de jos. Iar faptul că oricine poate învinge pe oricine, indiferent unde se joacă meciul, nu este deloc un clișeu, ci o oportunitate reală.