Bulgarul l-a învins pe american în trei seturi și va argumenta cu David Goffen pentru trofeu

fenomenal

fotografie: Getty Images/Gulliver

Grigor Dimitrov l-a transformat pe americanul Jack Sock cu 4: 6, 6: 0, 6: 3 în a doua semifinală a turneului final ATP de la Londra și va argumenta astăzi pentru trofeul cu belgianul David Goffen, care mai devreme l-a aruncat senzațional pe favoritul Roger Federer după 2: 6, 6: 3, 6: 4 . Prima rachetă a Bulgariei a jucat tenis fenomenal și după patru victorii consecutive a ajuns la meciul pentru titlu, iar una dintre ele a fost împotriva celuilalt finalist David Goffen cu 6: 0, 6: 2 în puțin peste o oră în grupa „Pete Sampras”. Dimitrov are 6 victorii din 7 întâlniri cu Goffen pe teren până acum, întrucât meciurile oficiale ale ATP sunt cinci (4: 1 pentru Grisho), patru dintre ele anul acesta.

Odată cu clasamentul său în finală, Dimitrov își garantează un nou clasament record în clasament, unde de luni va fi №3.

Bulgarul a început mai mult decât bine cu 40-0 în primul joc, dar a permis egalarea. Dimitrov și-a câștigat încă pasul și, după două greșeli neprovocate de Sok în a doua, a obținut două șanse de a sparge și a profitat de a doua. Grisho a consolidat progresul pentru 3: 0. Americanul a continuat să facă greșeli și Dimitrov a avut ocazia unei a doua descoperiri, dar nu a reușit. Sok și-a luat permisul pentru prima dată și imediat după aceea a returnat progresul de la început și l-a întărit, egalând rezultatul la 3: 3. Cei doi și-au câștigat următoarele pase și, în al nouălea joc, Grisho a făcut o a patra dublă greșeală în meci și i-a oferit lui Sok șansa de a trece. Americanul a profitat și a preluat conducerea pentru prima dată în meci, iar apoi la pasul său nu a greșit și a luat setul cu 6: 4.

Al doilea set a fost mai mult decât sigur în favoarea lui Grigor Dimitrov, care a câștigat primul joc, apoi a înregistrat imediat o descoperire și l-a solidificat. Bulgarul a făcut o nouă descoperire și a tras cu 4: 0, iar până la finalul părții nu a dat nicio șansă adversarului de a-și reveni. Dimitrov a câștigat setul cu un scor 6: 0 și a egalat rezultatul în meci, luând un avantaj psihologic înainte de a treia parte decisivă.

Setul final a început extrem de egal, întrucât cei doi și-au câștigat greu pasele în primele șapte jocuri. După ei, Grisho a condus cu 4: 3 și a obținut mai multe ocazii pentru o descoperire în al optulea joc. Bulgarul a profitat și a luat pasul americanului pentru a trece la conducere cu 5: 3 și pentru a fi doar într-un joc din calificarea în finală. La pasul său, Grisho a condus 40-15, dar de câteva ori a permis egalarea și chiar un avantaj pentru adversar. În cele din urmă, cel mai bun jucător de tenis bulgar a câștigat setul cu 6: 3 în al patrulea său meci de meci pentru a ajunge în prima finală istorică a turneului final ATP. Aceasta a fost a doua victorie a lui Dimitrov în cinci jocuri împotriva lui Sok pe teren.