Napoli a revenit asupra lui Benevento și a câștigat cu 2: 1 vizita la debutant în Serie A. Filippo Inzaghi și Gennaro Gattuso.

frații

Gazdele au deschis scorul în minutul 30 prin Roberto Insigne. Gianluca Lapadula a trecut în zona de mijloc pentru mijlocaș, care nu a greșit dintr-un unghi mic.

La începutul reprizei a doua și Lorenzo a marcat în ușa lui Benevento, dar golul său a fost anulat.

Cu toate acestea, căpitanul Napoli și-a marcat numele în coloană cu marcatorii în minutul 60, când a tras un șut solid de la marginea suprafeței de pedeapsă și mingea a zburat frumos cu ajutorul transversalei în plasa lui Lorenzo. Montipo.

Presiunea oaspeților a continuat și în minutul 67 au făcut o schimbare completă. Matteo Politano a izbucnit în suprafața de pedeapsă și cu o pasă ascunsă a continuat-o pe Andrea Petanya în jurul punctului de penalizare, iar atacantul nu a greșit, marcând în poarta echipei gazdă.

Astfel, Napoli a urcat temporar pe locul doi în clasament cu un atu de 11 puncte, în timp ce Benevento este al 12-lea cu șase.