Jesse Lingard a marcat primul său gol pentru Manchester United în 10 luni.

lingard

Mijlocașul a dat un avans „diavolilor roșii” în minutul 10 pentru 1: 0 împotriva Astanei în penultimul meci din faza grupelor din Europa League.

Diavolii Roșii își asiguraseră deja un loc în fazele eliminatorii, așa că Ole Gunnar Solskjaer a decis să aducă aproape numai talent de la școala din Astana.

Vârsta medie a formației de start a fost de puțin peste 20 de ani, în ciuda portarului Lee Grant, în vârstă de 36 de ani. Dar tinerii, în special fundașul Dishon Bernard, au costat victoria lui United și i-au permis lui Astana să ajungă la un moment de cotitură cu 2: 1.

În minutul 55, Dmitry Shomko a egalat scorul cu o lovitură între picioarele lui Bernard. La scurt timp, Tahit Chong a ratat, a rămas singur și câteva secunde mai târziu United a fost penalizat din nou. Bernard a marcat un autogol ridicol, după ce o încercare transversală a sărit în piept și mingea a zburat în poarta lui Grant.

United a făcut presiuni și a atins încă câteva poziții bune, dar Nenad Eric s-a dovedit genial de mai multe ori. Portarul a salvat mai întâi un șut periculos al lui Angel Gomez dintr-un fault, iar secunde mai târziu a reflectat un șut al lui Mason Greenwood.

Spre final, meciul a devenit dur și am asistat la mai multe cartonașe galbene, dar nu la pericole în fața ambelor porți.

Înainte de meciul târziu al grupei dintre AZ Alkmaar și Partizan, Manchester United rămâne lider cu 10 puncte, AZ are opt, Partizan are patru, iar Astana, care a câștigat primele puncte în acest sezon în turneu, are trei.