Bulgaria Today

Kostova a înregistrat o victorie în calificări

Elitsa Kostova a fost la un pas memorabil în runda a doua a calificărilor pentru campionatul de tenis al Franței. A pierdut în trei seturi în fața Monicai Niculescu (Rum) după 0: 6, 7: 6, 3: 6.
Meciul nu a început bine pentru bulgarul de 30 de ani. Primul set s-a încheiat în doar 34 de minute, timp în care Kostova nu a reușit să câștige un singur joc.
A doua parte a fost mult mai egală. Femeia din Plovdiv a preluat chiar conducerea cu 3: 1, dar a trebuit să salveze două puncte de meci. În tiebreak, bulgarul a arătat un joc mai bun și a revenit la meci.
Niculescu, care a ajuns pe locul 28 în clasamentul mondial, a condus cu 5-1 în setul decisiv, al treilea. Apoi, jocul lui Kostova a început din nou. Ea a redus la 3: 5. Naționala a fost aproape de o descoperire, dar a ratat două ocazii, iar românul experimentat a închis meciul.
Kostova a câștigat un meci de calificare împotriva Gabrielei Che, dar a devenit al doilea bulgar care a renunțat la Roland Garros după Isabella Shinikova.
După finalul editorial al numărului, întâlnirea dintre Victoria Tomova și Renata Sarasua (Mek) s-a încheiat.
Duminică încep bătăliile schemei principale. Tsvetana Pironkova și Grigor Dimitrov vor participa acolo.

Mai multe de la Sport

Intrarea lui Zingarevici în Botev s-a blocat

Problema întârzie transferul acțiunilor Intrarea omului de afaceri rus Anton Zingarevich la Botev ar putea fi amânată, a aflat Bulgaria Today. Motivul pentru aceasta este procedura de transfer al acțiunilor și clarificarea obligațiilor pe care le va asuma noul șef. Actualul proprietar majoritar este Asociația PFC Botev, condusă de fani

Ore: Jocurile Olimpice vor fi anulate

Guvernul japonez a ajuns la concluzia că Jocurile Olimpice de la Tokyo ar trebui anulate din cauza pandemiei coronavirusului, scrie Times. Ediția britanică se referă la un membru înalt de rang înalt al coaliției de guvernământ. Accentul guvernului este acum de a găzdui Tokyo pentru Jocurile Olimpice din 2032

Stoichkov este rușinat de Barça

Legenda Hristo Stoichkov este extrem de dezamăgită de jocul „Barcelona”. Catalanii l-au eliminat cu greu pe amatorul „Cornea” pentru Cupa Spaniei cu 2: 0 după prelungiri. Înainte, Barça a ratat două penalty-uri în timpul regulat. Pumnalul l-a atacat personal pe Miralem Pjanic, care își purta numărul 8 la Camp Nou. „Acest număr nu este pentru toată lumea