• Medicii noștri
    • Spitale
    • Descoperiri
    • Forta vietii

Ministrul Tineretului și Sportului Krasen Kralev a acordat medalii de onoare medaliatilor Campionatului European de box pentru băieți și fete. Din campionatul de la Budva (Muntenegru) sportivii bulgari au câștigat 6 medalii - 2 de aur, 1 de argint și 3 de bronz. Acest lucru a fost anunțat de centrul de presă al Ministerului Tineretului și Sportului.

decernat

Yasen Radev (până la 52 kg) și Radoslav Rosenov (până la 60 kg) au devenit campioni europeni la categoria de tineret. La categoria de până la 56 kg, Krassimir Djurov a câștigat o medalie de argint, iar medaliile de bronz au fost câștigate de Shakir Stoyanov (categoria de până la 49 kg) și Emirjan Mehmed (categoria de până la 69 kg). Tala Habas a câștigat o medalie de bronz la categoria fete de 54 kg.

Antrenorii Borislav Boyadzhiev, Mladen Stalev, Peycho Bagdatov și Svetlana Staneva au primit, de asemenea, plăci onorifice pentru contribuția lor la succesul boxerilor bulgari.

Concurenții și mentorii lor și-au împărtășit impresiile despre cursa trecută. Echipa noastră a terminat pe locul trei în clasamentul pe echipe după Rusia și Ucraina.

Potrivit mentorului Borislav Boyadzhiev, în următorii ani absolvenții săi, care prezintă potențialul necesar, vor putea umple componența echipei naționale pentru bărbați și femei. Boyadzhiev și ministrul Kralev au comentat cu privire la posibilitatea creării unui centru național de formare în care să se antreneze centralizat pentru a conduce boxerii naționali la adolescenți.

Kralev și oaspeții săi au discutat despre starea infrastructurii sportive destinate antrenamentului de box. El s-a angajat să studieze posibilitatea Ministerului Tineretului și Sportului de a finanța renovarea sălii din Haskovo, unde se pregătesc Shakir Stoyanov și Emirjan Mehmed.