Dudelange a rescris istoria fotbalului din Luxemburg. Țara, considerată un pitic de fotbal, are primul său reprezentant în faza grupelor a unui turneu european de cluburi din liga acestei echipe.

dudelange

După ce în primul meci de acum o săptămână Dudelange l-a învins pe campioana României CFR Cluj cu 2: 0, în această seară echipa modestă a obținut o altă victorie impresionantă împotriva aceluiași adversar cu 3: 2 ca invitat în playoff-ul Ligii Europa. Astfel, echipa și-a asigurat prima participare la grupele turneului.

În ciuda presiunii acasă a clujenilor, prima repriză s-a încheiat la egalitate. La scurt timp după pauză, însă, oaspeții au preluat conducerea cu două goluri ale lui Danel Sinani în minutele 51 și 54. În 78, David Turpel a făcut rezultatul clasic. Abia atunci românii au reînviat și au returnat două goluri prin Robert Ndip Tambe în minutul 85 și Bilel Omrani în minutul 88. Cu toate acestea, gazdele nu au avut puterea pentru mai mult și astfel au renunțat la turneu după două pierderi în fața lui Dudelange.

Misiune îndeplinită: Ludogorets se califică pentru faza grupelor din Europa League!