Peste 50 de sportivi de elită au participat la cea de-a 23-a ediție a turneului de culturism „Ursul” din Burgas. Competiția spectaculoasă a avut loc la Casa Armatei Populare (ADN) din centrul orașului. Culturism clasic ”culturisti din toată țara. La femeile din două categorii „fitness bikini” până la 166 cm și peste 166 cm corpurile frumoase au demonstrat peste 10 participanți.

premiat

Turneul se desfășoară în memoria lui Georgi Nikolov, fondatorul primei miliții private, fost polițist special din unitatea de control al revoltelor, care era cunoscut și pentru pasiunea sa pentru culturism.

Legenda bulgară a culturismului Mitko Slavov, care are o carieră activă de 15 ani și a câștigat cinci titluri naționale și cinci balcanice, precum și multiplă campioană a turneului Bear, a câștigat anul acesta premiul special al Rotary Club Burgas, care cu decizia consiliului este înmânată unui reprezentant al sportului, care a contribuit la popularizarea acestuia în rândul tinerei generații.

Slavov a fost membru de lungă durată al juriului la turneul „Ursul”. Premiul I la categoria „culturism clasic” a fost câștigat meritat de Galin Marchev. A fost urmat de Deyan Mihailov cu argint și de Martin Haralampiev pe locul trei cu bronz. Este demn de remarcat faptul că medaliatul cu argint Deyan Mihailov are un handicap de 96%, dar acest lucru nu îl împiedică să concureze cu sportivi sănătoși și cu alți campioni mondiali.

La categoria masculină până la 179 cm, Radoslav Mihailov a devenit primul. Ilian Kunchev a câștigat argintul, iar Zhivko Kostov a câștigat bronzul.

La categoria masculină de peste 179 cm, Georgi Krastev a devenit campion, urmat direct de Tihomir Ivanov și Georgi Krastev.