În ultima competiție a anului, marinarii Pomorie au câștigat premii la regata „St. Nikolay Făcătorul de minuni "

cyclone

Cei mai tineri marinari ai OMSK „Cyclone” s-au întors cu medalii din prima ediție a regatei de iarnă „St. Nikolai Chudotvorets ”, care este ultima competiție pentru 2018.

Trei curse au format clasamentul final în cursa, care a avut loc pe 9 decembrie la Varna. În ciuda vremii dificile din decembrie, participanții au început cu curaj o cursă pentru premii. Printre concurenți s-au numărat marinarii de la Clubul Sportiv Municipal pentru Tineret „Ciclon” - Pomorie, care au îndeplinit din nou așteptările ridicate.

La clasa Optimist pentru fete, Daniela Gocheva s-a clasat pe locul trei. Dintre băieți, Todor Tuzlukov a terminat și el pe locul trei, urmat de Plamen Bozhkov pe locul cinci.
Performanța lui Atanas Zlatev și a lui Valentin Mavrodiev i-a adus pe poziția 15 și respectiv 20. În grupa de vârstă inferioară - școala pentru copii Optimist Atanas Zlatev a reușit să lupte pentru locul patru.

Regata este organizată de Yacht Club „Cap. G. Georgiev - Portul Varna ”, integral din inițiativa părinților și a membrilor clubului de iahturi„ Cap. G. Georgiev Port Varna ”. La competiție au participat și reprezentanți ai cluburilor - VK „Sineva” Varna, MK Balchik, dintre care 29 de sportivi din clasa Optimist și trei echipaje din clasa 420.