pierdut

Într-un meci de calificare pentru Cupa Mondială din 2014 în Brazilia, echipa bulgară a pierdut ca oaspete al Italiei cu 0: 1. Singurul gol a fost marcat în minutul 38 de atacantul italian Gilardino. După un joc atent în prima repriză, în a doua repriză bulgarii au impus o dominare deplină împotriva puternicului lor adversar, însă lipsa șanselor și jocul excelent al portarului de acasă Gianluigi Buffon au împiedicat echipa bulgară să realizeze cel puțin un egal. În ciuda pierderii, echipa bulgară continuă să ocupe locul al doilea în clasamentul provizoriu al grupei „B” și își păstrează șansele de a participa la turneul final al Cupei Mondiale. În alte meciuri ale grupei noastre, Danemarca a învins Malta 2: 1 ca oaspete, iar Armenia a prezentat o altă surpriză, după ce a marcat o a doua victorie consecutivă în deplasare cu un gol în ultimul minut, de această dată asupra Cehiei cu 2: 1. Astfel, tabelul conduce Italia cu 17 puncte. Bulgaria este a doua cu 10 puncte, urmată de trei echipe cu câte 9 puncte - Republica Cehă, Armenia și Danemarca. În runda următoare, marți, 10 septembrie, Bulgaria va vizita Malta, Armenia va găzdui Danemarca, iar echipele din Italia și Republica Cehă se vor întâlni la Torino.

Naționala de tineret a Bulgariei a încheiat la egalitate acasă împotriva Estoniei, după ce a înscris un gol în minutul 94 al meciului de la Lovech. Golul pentru Bulgaria a fost marcat de Radoslav Kirilov în minutul 20, iar Baranov a adus punctul în Estonia în ultimele secunde. Bulgaria este încă pe primul loc în grupă cu 7 puncte, dar în spatele nostru sunt Rusia și Danemarca, care au 6 puncte și un joc mai puțin. Pe 10 septembrie, echipa bulgară va avea o vizită extrem de dificilă în Rusia.

Marele fotbalist bulgar Stilian Petrov și-a luat rămas bun de la sporturile active. La meciul beneficiu, organizat în cinstea sa de echipa scoțiană „Celtic”, în care au trecut cei mai glorioși ani din cariera sa, 60 de mii de spectatori, care au evoluat la stadionul „Celtic Park” din Glasgow, au aplaudat fostul căpitan al nostru echipa națională. Unul dintre cei mai de succes fotbaliști bulgari și-a încheiat cariera de fotbal plin de farmec în fața incredibililor fani celtici, care nu au încetat să-l susțină în lupta dificilă cu leucemia. Printre vedetele care au venit în sprijinul carității lui Stilian s-au numărat numele lui Dimitar Berbatov, Martin Petrov, Henrik Larson și John Terry. Berbatov a înscris un hat-trick pentru echipa națională „Stan și prietenii”, care a învins legendarul echipa „Celtic” cu 5: 3. Chiar înainte de începerea meciului caritabil, stadionul aglomerat a cântat piesa „Nu vei merge niciodată singur” în cinstea căpitanului tău preferat.

Jucătorii bulgarilor de volei au învins campioana europeană Serbia, dar nu au reușit să se califice în 1/8 de finală a Campionatelor Europene din Germania și Elveția. După un început excelent, cu o victorie împotriva puternicei echipe sârbe cu un joc 3: 2, în al doilea său meci Bulgaria a pierdut 1: 3 joc împotriva Poloniei. În meciul decisiv pentru determinarea participanților în optimile de finală după ce jucătorii bulgari de volei au preluat conducerea de două ori în rezultat cu jocul 1: 0 și 2: 1, la final au pierdut dramatic cu jocul 2: 3 din echipa cehă.

Șase medalii de aur și un total de 19 medalii au fost câștigate de reprezentanții bulgari la Campionatul Mondial de Lupte Canadiene, care s-a încheiat în orașul polonez Gdynia. Cei mai de succes au fost Georgi Gaydardzhiev și Krassimir Kostadinov, care au câștigat două titluri mondiale fiecare cu mâna stângă și dreaptă, respectiv la categorii de până la 60 și până la 100 kg, precum și Mitko Petrov, care a câștigat o medalie de aur cu dreapta și medalia de argint cu mâna stângă în categoria peste 80 kg. la adolescenți cu vârsta de până la 18 ani. În aceeași grupă de vârstă a fost câștigată a șasea medalie de aur pentru Bulgaria - de către Sasho Andreev în categoria de până la 70 kg. cu mâna stângă și la ea a adăugat argintul cu dreapta.

Francezul Remi di Gregorio a câștigat al 63-lea tur cu bicicleta în Bulgaria. Astfel, a devenit al doilea francez din istorie care a câștigat cea mai veche competiție internațională de ciclism din Bulgaria. Locul al doilea în clasamentul general este bulgarul Spa Gyurov (Nessebar), iar locul al treilea a revenit ucraineanului Mihailo Kononenko. Ultima a șasea etapă de la Tryavna la Troyan a fost câștigată de ciclistul bulgar Stefan Hristov.