Racheta numărul unu a Bulgariei pentru femei Tsvetana Pironkova a fost eliminată în sferturile de finală ale turneului de tenis de la Bastad, Suedia, cu un fond de premii de 220.000 de dolari.

pironkova

Tânărul de 24 de ani din Plovdiv, care a învins cehul Luci Hradecka și Lesya Tsurenko din Ucraina încă de la începutul cursei, a căzut vineri în fața Polonei Hergots din Slovenia cu 6: 3, 5: 7, 4: 6 în două ore și 23 de minute, a raportat BGNES.

Tsveti a început bine meciul împotriva campioanei de anul trecut și a luat primul set după 6: 3.

În a doua repriză, Herzog, care își pierduse deja cele două meciuri anterioare împotriva lui Pironkova, a egalat după 5: 7.

Meciul a fost suspendat cu un scor de 4: 5 în favoarea slovenei, după ce a plouat peste terenurile din Bastad.

Cu toate acestea, când jocul a fost reluat, Herzog, care conducea cu 30: 0 în serviciul bulgarului, a făcut o descoperire și a câștigat jocul și a luat astfel meciul.

Pironkova, care va juca pentru Bulgaria la Jocurile Olimpice de la Londra, a obținut încă 70 de puncte pentru clasamentul mondial WTA după succesul asupra ucraineanului din runda precedentă.