distrus

Mare meci pentru Nani

Manchester United a învins în mod meritat Arsenal cu 3: 1 în derby-ul din Premier League. Red Devils și-au asigurat succesul după o primă repriză grozavă, în care au asigurat un avans de 2-0 prin Nani și Rooney. În a doua repriză ar fi putut înscrie încă 2-3 goluri, dar în schimb s-au relaxat și, în cele din urmă, ar putea fi pedepsiți după presiunea disperată a „tunarilor”. Astfel, United a sărit cu 4 puncte înaintea lui Arsenal în clasament și la doar 1 al liderului Chelsea, deși cu un joc mai mult decât „blues”.

Dimitar Berbatov, care a avut ziua de naștere ieri, a rămas în rezervă și a apărut în ultimele secunde în locul eroului Nani.

După primele 30 de minute relativ egale, United a lovit rapid și inexorabil. Luis Nani, care a făcut un meci grozav, a conectat ingenios doi jucători de la Arsenal pe flanc, a depășit altul la intrarea în zona de penalizare și a centrat mingea brusc către ușa lui Almunia, care a introdus-o în plasă - 1: 0 pentru campioni.

Trecuseră mai puțin de cinci minute, iar duetul vedetă Nani - Rooney a făcut o nouă mișcare. Rooney l-a găsit pe Nani într-un contraatac model, portughezul a avansat și i-a „înapoiat gestul” englezului, care fără întârziere s-a mutat cu 2-0 de la marginea suprafeței de pedeapsă. Acesta a fost cel de-al 100-lea gol al lui Rooney în Premier League. Câteva minute mai târziu, Nani a făcut o pasă grozavă, din care s-ar putea ridica la 3-0.

În minutul 52, United a marcat pentru a treia oară. Și din nou la tejghea. Michael Carrick, cu o pasă lungă, a găsit parcul detașabil, care depășește toți jucătorii Arsenal și ușor de realizat în colțul de jos al Almuniei - 3: 0.

În ultimele minute, Arsenal a redus scorul. Cel mai notabil fundaș din Premier League Thomas Vermaelen a marcat după un șut de la marginea suprafeței de pedeapsă, care a ricoșat în Johnny Evans și l-a înșelat pe Van der Saar - 1: 3.

În continuarea dată a meciului, înlocuitorul Dimitar Berbatov și imediat după el, Wayne Rooney a ratat să înscrie un al patrulea gol pentru United.

COMPOZIȚIILE:

ARSENAL: Almunia - Sanya, Galas, Vermaelen, Clichy - Fabregas, Song, Denilson, Nasri, Rosicki și Arshavin.
Rezerve: Fabian, Walcott, Ramsey, Sylvester, Eboue, Traore.

UNIT: Van der Saar - Rafael, Evans, Brown, Evra - Scholes, Carrick, Fletcher, Nani, Park și Rooney.
Rezerve: Kushchak, Owen, Berbatov, Giggs, Valencia, Gibson, De LaEth.