Echipa națională a Ucrainei și-a încheiat fără pierdere campania de calificare pentru Euro 2020. Deși și-au asigurat deja un loc în finală, băieții lui Andriy Shevchenko au ajuns la 2: 2 în timpul vizitei lor în Serbia. Vecinii noștri occidentali sperau la un miracol pentru a depăși Portugalia pentru locul al doilea în grupa B, dar campionul european și-a încheiat în același timp sarcina împotriva Luxemburgului.

serbia

Meciul de pe stadionul Raiko Mitic s-a jucat fără audiență și a început mai bine pentru gazde, care au deschis cu o lovitură de pedeapsă a lui Dusan Tadic în minutul 9. Rezultatul a fost egalat înainte de pauză, când Tsigankov a centrat într-un mod perfect pentru Yaremchuk, care nu i-a lăsat șansa lui Rajkovic cu o lovitură de cap aproape.

Echipa lui Ljubisa Tumbakovic a preluat din nou conducerea în minutul 56 când asistența fantastică a lui Dusan Tadic l-a adus pe Alexander Mitrovic în poziția de tragere, care a îndreptat fără milă mingea de piele către colțul îndepărtat al lui Pyatov.

Campioana europeană nu a impresionat împotriva Luxemburgului, dar și-a asigurat locul al doilea în grupa B.

Marinarii și-au obținut succesul după golurile lui Fernandes și Ronaldo

Treptat, însă, spiritul de luptă din rândurile sârbe a scăzut, întrucât în ​​meciul important dintre Luxemburg și Portugalia, ibericii conduceau deja 0: 2 și astfel vecinii noștri nu mai aveau nicio șansă pentru locul al doilea în grupa B.

Acest lucru a dus, de asemenea, la asumarea unui egal în ultima secundă de calificare. Yarmolenko s-a luptat pentru mingea lângă contur, apoi a îndreptat-o ​​către punctul de penalizare, unde Besiedin, cu un șut tehnic la sol, l-a împiedicat pe cel mai lung gardian al gazdelor.

SERBIA - UCRAINA 2: 2

1: 0 Tadic-penalty (9 "), 1: 1 Yaremchuk (32"), 2: 1 Mitrovic (56 "), 2: 2 Besiedin (90 + 3")

STADIU: „Raiko Mitic”

JUDECĂTOR: Bobby Madden

SERBIA: Rajkovic, Rodic, Kolarov, Milenkovic, Maksimovic, Maksimovic, Gudel, Radonic, Ljaic, Tadic, Mitrovic -

UCRAINA: Pyatov, Karavaev, Matvienko, Krivtsov, Mikolenko, Tsigankov, Kovalenko, Malinovsky, Yarmolenko, Yaremchuk (rezerve: Lunin, Pankov, Besiedin, Bezus, Bolban, Buyalsky, Konoplyanka, Plastun, Shabanov, Sakhov, Shepelev, Sobol)