• DirTV

Sport acasă: Jocuri olimpice în curte cu fata de aur (Fotografii)

Cel mai titrat canotist nu a renunțat la singurul titlu care lipsea

Jessica Fox numără zilele până. în momentul în care se va întoarce la antrenament în canalul de canotaj din Sydney.

Deocamdată, a fost înlocuit de curtea casei vedetei australiene, unde există o mică piscină. Ei bine, nu este ca în apele furioase în care cel mai titrat canotist din vremea noastră a câștigat curse de ani de zile, dar este totuși ceva.

Jess, supranumită „fata de aur” a Australiei în acest sport, a câștigat 30 de Cupe Mondiale și Campionatele Mondiale de slalom cu canoe-caiac - C1 și K1 (ambele în canoe și caiac, ea a fost №1 de mai multe ori).

A câștigat bronz și argint la Jocurile Olimpice - câte o medalie la Londra și Rio la caiacul single coroană. La Tokyo, ea ar fi o favorită solidă în acest an pentru aur, dar diferența de 12 luni nu o va nega.

curte

„Știu ce culoare medalie îmi lipsește”, spune Fata de Aur în timp ce ridică greutățile, atârnă de inele, cântărește pe o minge specială sau se plimbă încă o dată prin piscina mică din curte.

Face toate acestea cu instrumentul muncii sale - caiacul.

Când ești deținător de recorduri în medalii de aur în sportul tău de la Campionatele Mondiale (10 locuri pe primul loc și un total de 15 premii), iar vitrina cu titluri, diplome și medalii acasă este mai mare decât cea pentru tipurile de bere dintr-un supermarket, nu ai dreptul să fii lipsit de ambiție.

Jess a început să concureze cu femei la 14 ani, astăzi are 25 de ani și își propune Tokyo 2021 ca ultima mare ambiție a carierei sale.

Într-o cursă reală, nu în curtea unei case din Sydney

În această carieră a existat un singur antrenor - cea mai faimoasă mamă Miriam.

Dar acum nu se află în apropiere, părinții lui Jess au rămas în Penrith, care se află la aproximativ 50 de kilometri de Sydney. Aceștia sunt în permanență în contact prin Skype pentru a putea specifica exercițiile și dieta canotistului.

„Visez la un podium dublu la olimpiadă - spune Fox. - Pentru a lua o medalie atât în ​​C1, cât și în K1. Dar vreau ca cel puțin unul să fie auriu ".

Apoi, vă puteți răsfăța cu alte lucruri.

Probabil că își va termina educația la Universitatea de Economie din Sydney înainte de Jocuri.

El intenționează să joace sport doar ca hobby, după ce a adăugat singura medalie care lipsea în fereastră.