Ultimele adăugiri - Sport
Arhivă - Sport
NOUTĂȚI ȘI EVENIMENTE

Studenții de la Universitatea Shumen au participat la prestigiosul Festival internațional al sportului studențesc - Jocurile de la Moscova 2017, care a avut loc în perioada 18-22 septembrie în capitala Rusiei Moscova. Participanții noștri au concurat la volei pe plajă sport - femei și tenis de masă - bărbați.

studenții

Denislav Denev, campion la Universiada de vară, a evoluat cel mai bine la disciplina tenisului de masă. A obținut 5 victorii în faza grupelor și s-a calificat în optimile de finală. După un meci contestat cu un concurent al gazdelor, el a ocupat locul 9 dintr-un total de 45 de participanți în clasamentul final. Al doilea participant Delyan Delchev s-a clasat pe locul 16.

Competiția de volei pe plajă a fost la un nivel sportiv foarte ridicat. Fetele au depășit grupele, iar în faza următoare au înregistrat o victorie și o pierdere și au ocupat locul 12. 28 de echipe au participat la turneu și cu performanța lor cuplul Nikol Nikolova și Maria Dimitrova au câștigat o experiență internațională serioasă.

Șeful delegației a fost prof. Dr. Nadezhda Yordanova, de la Facultatea de Pedagogie. Antrenorul conf. Univ. Dr. Teodora Simeonova a mulțumit Consiliului Studențesc pentru asistență.