2015

Succes! Bulgaria la Euro 2015 după 3: 1 peste Azerbaidjan la Baku

Jucătorii de volei de la echipa națională a Bulgariei s-au calificat la Campionatul European din 2015 în Belgia și Olanda. Absolvenții antrenorului Vladimir Kuzyutkin au învins Azerbaidjanul cu 3: 1 (25:14, 25:18, 14:25, 25:19) în ultimul meci al celui de-al doilea turneu din Grupa "D" a calificării, care este a avut loc la Baku (Azerbaidjan).), a jucat în această după-amiază în fața a aproximativ 1.500 de spectatori din capitala azere.

Întâlnirea a fost o dispută directă pentru primul loc în grup. Astfel, bulgarii au devenit câștigători în grupă cu un total de 16 puncte după 5 victorii și 1 pierdere și au câștigat viza directă pentru campionatul Vechiului Continent anul viitor. Azerbaidjanul a rămas pe locul al doilea cu 12 puncte după 4 victorii și 2 înfrângeri și va trebui să joace în playoff-ul din turul 3 de calificare împotriva celui de-al doilea din grupa „F”, care va fi cel mai probabil echipa Slovaciei.

Aceste playoff-uri nu vor fi până în mai 2015. Primul joc al meciului a început complet egal cu prima pauză tehnică, care a venit cu un avantaj minim pentru Azerbaidjan - 8: 7 după o blocadă a lui Ayshan Abdulazimova. Bulgarii au reușit să se întoarcă în favoarea lor la 11: 9 după doi ași de Emilia Nikolova și un atac din buzunar al Polinei Rahimova de la azeri. În ciuda timpului mort pentru antrenorul gazdelor Faig Garaev, diferența a fost de 13:10 după un as de Elitsa Vasileva.

Avantajul fetelor bulgare a crescut la 16:11 după un blocaj de Emilia Nikolova și un contra prin centrul lui Hristina Ruseva. A urmat un nou atac al Ruseva, asul căpitanului Strashimira Filipova și o greșeală a azerilor - 19:11 și o a doua pauză pentru Faig Garaev. Și acest lucru nu a avut niciun efect și diferența a crescut la "ucigaș" 22:11 după o blocadă a Ruseva și un puternic contra lui Dobriana Rabadjieva. În cele din urmă, Bulgaria a luat calm jocul cu 25:14.

Iar a doua repriză a mers în mod egal la 4: 4, după care Azerbaidjanul a preluat conducerea cu 7: 4 după un as al Polinei Rakhimova urmat de un contra și blocada Katerinei Zhidkova. Bulgarii au egalat imediat la 7: 7 după o blocadă a lui Dobi Rabadjieva și un as al lui Elitsa Vasileva. Cu toate acestea, pauza tehnică a venit la 8: 7 pentru azeri după un atac al piciorului lui Ksenia Kovalenko. A urmat un puternic atac al lui Strashi Filipova, două outs ale lui Rahimova și vedeta Natalia Mamadova și o blocadă a lui Hristina Ruseva - 11: 8 pentru „leoaicele” bulgare și un timeout pentru Faig Garaev. Cu toate acestea, diferența s-a mărit la 13: 8 după o neînțelegere în echipa azeră și un nou bloc al Ruseva.

Până la a doua pauză tehnică, avantajul Bulgariei era 16:10 după un atac prin centrul Ruseva. Acesta a fost urmat de un as puternic și un contraatac de către Dobi Rabadjieva - 18:10 și o a doua pauză pentru Faig Garaev. Acest lucru a avut un efect și treptat Azerbaidjanul a rămas în urmă până la 17:20 după o serie de serviri puternice de către Rahimova. Rezultatul a fost la 23:17 după un puternic atac al rezervei Kremena Kamenova, un nou as al Elitsa Vasileva și o blocadă a lui Strashi Filipova. Fetele antrenorului Vladimir Kuzyutkin au reușit să închidă jocul în favoarea lor la 25:18 după o blocadă a lui Dobi Rabadjieva. La începutul celui de-al treilea joc, Azerbaidjanul a preluat rapid conducerea cu 3: 0 după un atac în față al lui Dobi Rabadjieva de către bulgari și un contra de Polina Rahimova.

În ciuda eforturilor fetelor bulgare, azerienii și-au păstrat conducerea și chiar au crescut la 14: 8. Până la a doua pauză tehnică, rezultatul a fost de 16: 9 după un contra prin centrul lui Ksenia Kovalenko. A urmat asul lui Ayshan Abdulazimova și două atacuri din buzunar ale Emilia Nikolova și Elitsa Vasileva și 19: 9. Bulgaria și-a redus ușor diferența la 13:21 după un atac al lui Strashi Filipova și asul distribuitorului de rezervă Lora Kitipova, dar totuși Azerbaidjanul a câștigat jocul cu 25:14 după blocada lui Abdulazimova și și-a redus diferența la 1: 2. Partea a patra începe, de asemenea, precum și primele două. Cu toate acestea, Bulgaria a preluat conducerea la 8: 5 după o piesă tehnică a lui Dobi Rabadjieva și două blocuri excelente de Hristina Ruseva. Treptat, Azerbaidjanul a reușit să egaleze la 9: 9 după un atac de picior și blocarea lui Ayshan Abdulazimova și asul lui Oksana Parkhomenko. Egalitatea a durat până la 11:11, după care bulgarii au tras din nou cu 13:11 după atac și asul Emilia Nikolova.

Diferența a crescut ușor la 15:12 după blocada lui Rabadjieva. A doua pauză tehnică a venit cu un rezultat de 16:14 după un atac reușit de Rabadjieva. A urmat un contra-blocaj din a doua linie a lui Emilia Nikolova - 17:14 și un time-out pentru Faig Garaev. Cu toate acestea, a urmat o blocadă a Ruseva și 18:14. Azeri au returnat imediat trei puncte în 18:17 după o greșeală a fetelor bulgare și două blocaje ale lui Abdulazimova. Pauza cerută de Vladimir Kuzyutkin a avut efect și Bulgaria a recâștigat imediat conducerea la 21:17 după un atac reușit al lui Rabadjieva, as al distribuitorului Diana Nenova și joc tehnic al Emilia Nikolova. „Leoaicele” bulgare și-au păstrat conducerea până la finalul 25:19 după un alt atac puternic al Emilia Nikolova și as al rezervei Slavina Koleva, și astfel au câștigat meciul cu 3: 1. Cele mai utile pentru echipa bulgară au fost Dobriana Rabadjieva (4 blocuri, 1 as, 38% eficiență în atac, 53% pozitivă și 42% recepție perfectă) și Emilia Nikolova (3 ași și 43% eficiență în atac) cu 17 și 16 puncte respectiv pentru victorie.

Hristina Ruseva a jucat, de asemenea, un meci foarte puternic, adăugând 12 puncte (7 blocuri și 45% eficiență în atac) pentru succes. Pentru azeri, Polina Rahimova a fost din nou mai presus de toate cu 19 puncte (2 ași și 52% eficiență în atac), dar eforturile ei nu au fost suficiente pentru a câștiga.