pironkova

Tsvetana Pironkova a pierdut cu 6: 4, 3: 6, 2: 6 în fața Serenei Williams în primul sfert de finală al US Open. Meciul a fost pe terenul central „Arthur Ash”.

Această ediție a turneului de Grand Slam este istorică pentru Tsvetana Pironkova, care s-a întors la curte după o absență de trei ani după maternitate.

Pironkova a început cu o victorie împotriva Lyudmila Samsonova, urmată de un succes memorabil asupra campioanei de două ori la Grand Slam și una dintre marile favorite în cursa Garbime Mugurusa. După aceea, bulgarul a înregistrat o a treia victorie clară consecutivă, de data aceasta asupra Donna Vekic, înainte de a o depăși pe Alize Cornet.

Dezvoltarea meciului:

Cei doi tenismeni și-au câștigat pasele pentru 1: 1. Tsvetana și-a început cariera cu as.

Până în prezent, Serina arată un serviciu foarte stabil - 2: 1. Tsvetana Pironkova este, de asemenea, în vârtejul ei când trece - 2: 2.

REPUBLICĂ pentru Pironkova. Tsvetana și-a folosit al doilea punct de întrerupere pentru a obține rezultatul cu 3: 2. După pauză, ea trece pentru a consolida progresul. Femeia din Plovdiv a confirmat progresul cu trei jocuri excelente și 4: 2.

Serena își trece pasul la zero. După pauză Pironkova va trece cu mingi noi.

Până în al șaptelea joc, bulgarul avea 83 la sută din punctele câștigate în primul set și 80 la sută în al doilea. Pentru Williams, procentele sunt de 77 și 45. Pironkova conduce cu 5: 3, după ce a trecut de 30.

Serina scapă, salvează două puncte de set pentru bulgară și 5: 4.

Pironkova și-a câștigat permisul la 15 ani și așa mai departe

A CÂȘTIGAT PRIMUL JOC cu 6: 4.

DESFĂȘURAREA lui Pironkova în primul joc din setul doi. Serena face o repriză rapidă și egalează scorul.

Serina a preluat conducerea cu 2: 1, dar Pironkova, deși a fost dificilă, și-a luat pasul și a egalat. Williams a câștigat 0 și 3: 2 pentru ea. Pironnkova a egalat cu un joc sigur și fără compromisuri - 3: 3. Bile noi.

Serina a încercat serviciul lui Pironkova și a preluat conducerea cu 5: 3 în setul secund.

Williams a luat pasul și a egalat seturile după 6: 3 în a doua.

Williams a încercat-o pe Pironkova într-un joc extrem de atractiv - 1: 0 pentru american. Ambii își iau permisele. Williams conduce 2-1 în setul al treilea. Williams a trecut de 15 pentru un joc de 3: 1. Pironkova a făcut, de asemenea, în pasul ei - 3: 2.

Breakthrough, Williams pentru 2: 5. Pironkova a condus 40-15, dar apoi Williams a crescut brusc, iar bulgara a trebuit să salveze un punct de descoperire. A reușit să o facă o dată, dar la a doua încercare, americanul a fost infailibil și s-a apropiat doar de un joc din semifinale.