17:55 | 6 septembrie 2020.

coșmar

Bulgaria a jucat un mare meci tactic, dar a suferit o pierdere ridicolă cu 0-1 în fața Țării Galilor la stadionul Cardiff City într-un meci al Ligii Națiunilor.

Singurul gol din meci a marcat rezerva Williams în minutul 94. Astfel, „leii” pentru al doilea meci consecutiv ratează puncte în prelungirea meciului, după ce în urmă cu câteva zile am permis Irlandei să egaleze la Sofia cu 1: 1 în minutul 93.

Gazdele, care au început cu o victorie asupra Finlandei în grupa noastră, nu ne-au deranjat cu nimic, dar în cele din urmă au marcat în final și au luat victoria.

Meciul a început cu un ritm de leagăn și joc cu mai multe pase ale ambelor echipe, deoarece acțiunea a avut loc în principal în mijlocul terenului, fără poziții de poartă.

Prima situație gravă din meci a venit abia în minutul 25, când Nedelev l-a găsit pe Galin Ivanov pe aripa stângă, urmat de o fintină și un șut de Ivanov, dar mingea s-a dus pe stânga gazdelor. Au urmat cererile de penalizare a lui Kristian Dimitrov, dar nu a fost acordată nicio penalizare.

Răspunsul Țării Galilor a fost o lovitură puternică din partea lui Gareth Bale, dar fără probleme pentru Georgiev. Spre sfârșitul reprizei, o ploaie teribilă s-a revărsat peste Cardiff City, ceea ce a perturbat și mai mult ritmul jocului.

Cu câteva secunde înainte de pauză, Gareth Bale a încercat să înscrie dintr-o lovitură liberă directă, dar Georgiev a prins cu ușurință.

A doua repriză a început cu o ușoară presiune din partea „dragonilor”, dar „leii” au închis foarte corect spațiile goale și nu au dat aproape nicio șansă gazdelor.

Naționala s-a bazat pe contraatac în acele minute, dar de mai multe ori Galin Ivanov și Karagaren nu au reușit să profite de șansele lor. După o oră de joc, Țara Galilor și-a crescut presiunea, dar s-a bazat pe traversări monotone, care nu au fost o problemă pentru „lei”.

În minutul 69, Todor Nedelev i-a dat o pasă grozavă lui Galin Ivanov, care s-a trezit o clipă singur împotriva portarului, dar această situație a fost oprită de o ambuscadă foarte controversată.

Șase minute mai târziu a venit cea mai clară situație pentru Țara Galilor, Brooks țintind transversala. Până la final, Bulgaria s-a apărat calm, dar a făcut o gafă în minutul 94, când Spas Delev a ratat-o ​​pe Williams și s-a îndreptat spre 1: 0 și a adus victoria echipei sale.

Țara Galilor - Bulgaria 0: 1

Golgheter: Williams (94)

Țara Galilor: Hennessy, Roberts, Locker, Ampadu, Davis, Brooks, Smith, Morel, Bale, James, Moore

Bulgaria: Georgi Georgiev, Cicinho, Kristian Dimitrov, Anton Nedyalkov, Ivan Goranov, Georgi Kostadinov, Yanis Karabelov, Birsent Karagaren, Bozhidar Kraev, Todor Nedelev, Galin Ivanov