Eibar și Valencia nu au reușit să câștige și au terminat 1-1 la Ipurua într-un meci din etapa a 16-a în La Liga. Ambele echipe se află în jumătatea inferioară a tabelului, deoarece sughițul și-a răcit dorința ca punctele să treacă la poziții superioare.

10-a

Suferința pentru „lilieci” în acest sezon continuă. Nu numai că nu au reușit să-și păstreze avantajul unui singur gol în meci, dar acum sunt echipa cu cele mai multe remize dintre concurenții lor - chiar și 10 în 16 jocuri (plus 3 victorii și 3 pierderi). Acest lucru îl lasă pe jucătorul din Liga Campionilor din acest an extrem de aproape de „zona de pericol” a clasamentului.

Oaspeții au descoperit prin atacantul Rodrigo Moreno. A profitat de o pasă frumoasă a lui Daniel Vas în suprafața de pedeapsă și a dat conducerea în minutul 29.

La 10 minute de la începutul reprizei a doua, Eibar a primit un penalty pentru că a jucat cu mâna fundașului Valencia Jose Gaia. În spatele mingii se afla atacantul Charles, care fără mari dificultăți și-a dat seama și a format finalul 1: 1.

După această remiză, Eibar rămâne pe locul 13 cu 20 de puncte, în timp ce Valencia este pe locul 14 cu 19 puncte.