Cu un gol adânc în timpul adăugat al meciului, Ucraina a făcut 2: 2 împotriva Serbiei în vizita sa din ultimul meci din Grupa B pentru UEFA EURO 2020. Astfel, echipa condusă de Andriy Shevchenko a terminat pe primul loc în grupă, calculând 20 de puncte, cu trei mai mult decât Portugalia, care este de 17 ani.

ucraina

Sârbii, la rândul lor, au terminat pe locul trei cu 14 puncte, dar albastrii vor trebui acum să joace un meci de baraj pentru a se califica la Liga Națiunilor.

În caz contrar, pe golul „Mala Marakana” sârbii au preluat conducerea în minutul al nouălea, când Matvienko a comis o încălcare în suprafața de pedeapsă, iar Dusan Tadic a fost corect din penalty. În minutul 33 Tsigankov a centrat încet pentru Roman Yaremchuk, care l-a străpuns pe Milan Boryan cu capul - 1: 1.

În minutul 56, Dusan Tadic s-a combinat cu Alexander Mitrovic, iar atacantul a controlat cu pieptul și cu un șut în diagonală cu piciorul drept i-a adus din nou pe vecinii noștri de vest în rezultat.

Cu ultimul lor atac la meci, ucrainenii au egalat scorul. Gazdele s-au aliniat amuzant în apărare, iar Artyom Besedin a stăpânit în suprafața de pedeapsă. A tras, întorcându-se și trimitând mingea cu piciorul stâng în colțul din dreapta jos al lui Boryan pentru remiza la Belgrad.