Managerul Arsenal, Arsene Wenger, a recunoscut că a luat un „risc tactic” împotriva lui Anderlecht aseară într-un meci din Liga Campionilor, pe care londonezii l-au câștigat ca oaspete cu 2: 1.

ne-am

Gazdele au preluat conducerea cu golul lui Andy Nahar în minutul 71, dar cu două goluri în ultimele două minute, lucrarea lui Kieran Gibbs și Lucas Podolski Arsenal a luat cele trei puncte. La sfârșitul meciului, Wenger i-a pus pe Joel Campbell, Alex Oaklade-Chamberlain și Podolski în joc și acest lucru sa dovedit a fi decisiv pentru rezultatul meciului.

"A existat o situație în care ne-am asumat riscuri, în întregime un risc tactic, dar a funcționat", a explicat Wenger. - Ultimele cinci minute din fiecare meci din Liga Campionilor sunt foarte importante și am evoluat foarte puternic în această perioadă de timp.

"Cel mai important lucru a fost că Anderlecht nu a reușit să profite de avantajul lor după ce a marcat un gol".

Wenger a adăugat că acum șansele ca Arsenal să părăsească grupa sunt mult mai mari, explicând că vor fi suficiente victorii acasă, întrucât echipa are deja 6 puncte.