Acum Bulgaria nu se teme de nimeni!

spumă

Echipa lui Peneva zboară după ce a umilit Argentina 2-0 și se află în optimile de finală ale Cupei Mondiale din SUA '94!

Rivalul este echipa Mexicului, care se bazează pe un sprijin imens din tribunele stadionului din New York.

Dar la mai mult de 10.000 de kilometri de Giant Stadium, toată Bulgaria nu se gândește la altceva decât la fotbal. Opt milioane de inimi bat în ritmul visului nostru american!

Christian IVANOV

Dobromir DOBREV

În Bulgaria, nimeni nu-și amintește cum a fost anulată echipa noastră după meciul cu Nigeria. Întreaga țară este în fața televizoarelor pentru optimile de finală cu Mexic.

Povestea este spusă în detaliu în cartea „Eroii bulgari” de „Trud”.

Dar îi lipsește un detaliu important pe care mijlocașul Boncho Genchev îl spune pentru prima dată cititorilor din „Bulgaria Today”.

Totul începe într-o seară fierbinte de iulie, pe 5 iulie, când oamenii din toată Bulgaria se adună în fața marilor ecrane în aer liber și în restaurante. Fanii vor să experimenteze împreună o altă noapte nebună din această lume. Există peste 30.000 de oameni doar în piața din fața Palatului Național al Culturii din Sofia. Dar situația este departe de a fi aceeași la Giants Stadium din New York. Mexicanii joacă ca și cum ar fi pe propriul lor teren. Există peste 75.000 de compatrioți în tribune, care îi susțin frenetic și fac un zgomot incredibil. Bulgarii sunt mult mai puțini, dar foarte entuziaști. Uneori au reușit chiar să depășească numărul descendenților vocali ai aztecilor.

"Pe lângă faptul că a avut un mare sprijin din partea audienței, judecătorul a încercat să le dea și un umăr", a declarat fundașul Ivaylo Yordanov. "Arbitrul l-a expulzat pe nemeritat pe Kremenliev, evident că i-a susținut".

Totuși, Bulgaria lovește prima lovitură din acest meci.

Yordanov l-a scos pe Stoichkov cu o pasă strălucită, iar Kamata a marcat al patrulea gol al campionatului în minutul 7 al meciului. Este un miracol că bombardierul său nu a reușit să spargă plasa portarului Campos.

„Înainte să trec la Hristo, singurul lucru care mi-a trecut prin cap a fost că mingea ar trebui să treacă pe fundași - Ivaylo Yordanov se întoarce în timp. - Am fost convins că, dacă se va întâmpla asta, Itzo va trece peste ei și el a ieșit singur împotriva portarului. Și dintr-o astfel de poziție nu a iertat! "

Bulgaria a preluat conducerea cu 1: 0, dar arbitrul Jamal al Sharif din Siria caută o modalitate de a-i aduce pe mexicani înapoi la meci. El le-a dat un penalty imaginar în minutul 18, iar Aspe a egalat - 1: 1. Acest lucru nu a fost suficient pentru Sharif și a decis să-l alunge complet pe nemeritat pe Emil Kremenliev în a doua jumătate. Cu toate acestea, Bulgaria nu se îndoaie. Puțin mai târziu, Garcia a oprit o pauză bruscă a lui Ivaylo Yordanov cu o încălcare și a părăsit jocul după un al doilea cartonaș galben. „Am strigat destul de tare ca judecătorul să mă audă”, recunoaște Ivailo zâmbind.

Timpul regulat și prelungirile se încheie 1: 1. Este rândul penalizărilor.

Apoi s-a alăturat geniul tactic al lui Dimitar Penev.

Atacantul Boncho Genchev, care intră în meci ca rezervă, spune Bulgaria Today pentru prima dată detalii extrem de interesante despre minutele tensionate după timpul regulat și prelungirile.

A venit rândul penalizărilor, iar eu stăteam lângă Bobi Mihailov pe iarbă. Se odihnea cu un prosop pe față. Penev a venit la mine cu o bucată de hârtie ruptă pe care scrisese interpreții. pe mine:.

Pentru o fracțiune de secundă, mii de gânduri mi-au trecut prin cap. Dacă spun nu, el va crede că sunt un laș. Nu mi-a fost frică. Dar nu eram pe deplin sigur că voi înscrie sigur. Nu aș putea răspunde altfel: „voi lupta”. Problema principală a fost rezolvată, dar asta nu a fost tot. Am început să mă gândesc unde să trimit mingea. Spuma mi-a venit a doua oară. El a spus: "Primul este Itzo, al doilea este Krasi, tu ești al treilea. Următorul este Borimirov și ultimul este Lechkov. Mi-am spus:" Voi avea două penalty-uri de văzut în momentul șutului, dacă portarul lor sare în avans. „Mă întrebam să o întorc cu forța cu nu îl cunoșteam pe portarul Jorge Campos.

La un moment dat mi-am spus, dacă sare de două ori în avans, voi alege media aurie, nu la stânga sau la dreapta. Trebuie doar să încetinesc puțin și să lovesc. Spuma a venit a treia oară: "Există o schimbare, Itzo merge ultima, devii al doilea după Krasi".

Și Balakov ratează primul penalty pentru Bulgaria, după ce înainte ca Garcia Aspe din mexican să nu reușească să înscrie.

"A fost important pentru mine să văd dacă portarul alege un corner când Krasi lovește - dezvăluie Boncho Genchev. - Am avut mai puțin de o secundă să mă concentrez. Campos s-a clătinat și asta a fost suficient pentru mine. Am devenit mult mai puternic la loviturile de pedeapsă, Am fugit, am încetinit repede și, în cele din urmă, foarte puțin înainte de lovitură, nu am avut timp să mă uit la portarul pe care mi-l alegeam, știam că voi lupta acolo. împușcat să fie drept în interior și mingea să fie mai înaltă pentru a nu o salva cu un picior de Campos. "

Și mingea este în plasa Mexicului!

Apoi Borislav Mihailov a urcat pe scenă. Portarul trebuie să se asigure că dreptatea prevalează și Bulgaria câștigă.

Bobby salvează apoi loviturile lui Bernal și Rodriguez. Dancho Lechkov înscrie penalty-ul decisiv. Bulgaria este în sferturile de finală. Campioana mondială Germania ne așteaptă acolo. De asemenea, acestea nu ne înspăimântă: Ce nemți?! Dă-ne marțienii! Și îi voi bate!

Statistici

5 iulie, New York, Giants Stadium, 71.030 de spectatori

Mexic - Bulgaria 2: 4

(După penalizări, în timp regulat și prelungiri - 1: 1)

Golgheteri: 0: 1 Stoichkov (7), 1: 1 Aspe (18 penalty-uri)

La penalty-uri: 1: 1 - Aspe lovește bara transversală, 1: 1 Krassimir Balakov - Campos salvează, 1: 1 Bernal - Mihailov salvează, 1: 2 Boncho Genchev, 1: 2 Rodriguez - Mihailov salvează, 1: 3 Borimirov, 2: 3 Suarez, 2: 4 Lechkov

Bulgaria: Borislav Mihailov, Emil Kremenliev, Petar Hubchev, Ilian Kiryakov, Daniel Borimirov, Ivaylo Yordanov, Yordan Lechkov, Nasko Sirakov, (Boncho Genchev 105), Emil Kostadinov (Petar Mihtarski 118), Hristo Stoichkov, Krassimir Balakov

Antrenor: Dimitar Penev

Mexic: Campos, Suarez, Rodriguez, H. Ramirez, R. Ramirez, Ambris, Bernal, Garcia Aspe, Luis Garcia, Zagé, Galindo