Echipa de baschet Plovdiv a înregistrat a șaptea înfrângere în NBL

pierdut

Academicul Bultex 99 a înregistrat cea de-a șaptea pierdere în campionatul NBL, în care are și 6 victorii. Echipa de baschet Plovdiv s-a comportat cu demnitate ca oaspete al campioanei Levski Lukoil și a fost complet egală în primele trei sferturi ale meciului, dar după greșeli individuale din ultima parte au pierdut cu 75:87/20: 22, 20:18, 22:25, 13:22 /.

Gazdele au preluat conducerea la început, dar echipa Plovdiv a reușit să egaleze și să mențină paritatea pe teren. Băieții lui Asen Nikolov au început al doilea sfert într-un vârtej cu trei tripluri consecutive de Gruev, Bachev și Nikolov. Apoi, un alt șut precis de la distanță de Dyshon Knight a făcut o diferență de 8 puncte. Cu toate acestea, Academic Bultex 99 nu a reușit să-și mențină conducerea și ambele echipe s-au retras la pauză - 40:40.

În al treilea trimestru, condus de Dishon Knight și Peter Olisemeka, Plovdiv a continuat să exercite o presiune maximă asupra campionilor. În ultima parte, însă, mai multe greșeli individuale i-au permis lui Levski Lukoil să acumuleze un avans de zece puncte după atacuri rapide și până la final gazdele au reușit să-și păstreze avantajul.

Dyshon Knight a fost golgheterul Academic Bultex 99 cu 26 de puncte și 5 pase decisive, Vasil Bachev a adăugat 16 puncte, dintre care 4 triple, Peter Olisemeka și-a făcut datoria dublu-dublu cu 14 puncte și 16 recuperări. Deyan Ivanov a fost cel mai util pentru câștigători cu 20 de puncte/5 din 7 în primii trei /, Patrick Rembert a adăugat 14, Nikola Maravic - 12.