Sezonul din Premier League rusă s-a reluat după o pauză de trei luni. În primul meci din etapa a 23-a, Ahmat (Grozny) l-a învins pe Krylya Sovetov (Samara) cu 4: 2 ca oaspete. Echipa lui Igor Shalimov și-a marcat toate golurile în 14 minute după pauză și a ieșit din ultimul loc în clasament, unde rivalul de astăzi este deja.

transformat

Meciul de pe „Samara Arena” a început cu presiunea gazdelor, care au atins un gol în minutul 6. Autorul golului a fost fundașul central Taras Burlak. Un mare merit a fost și Nikita Chernov, care a deviat mingea cu capul pe stâlpul îndepărtat și pentru Burlak nu a fost o problemă să o direcționeze în plasă.

Jucătorii lui Ahmat nu au fost jenați de startul prost și la jumătatea reprizei au făcut mai multe atacuri interesante, dar șuturile lui Ismael și Bernard Berisha nu l-au împiedicat pe Evgeniy Frolov, iar Odyssei Roshi a tras dintr-un unghi mic spre exterior.

În minutul 21, meciul a fost oprit pentru scurt timp, astfel încât jucătorii și fanii să poată aplauda împreună medicii care sunt în fruntea bătăliei cu coronavirusul. La scurt timp, Oleg Ivanov a lovit puternic de la distanță, dar nu a lovit ușa. Ahmat a fost echipa mai activă până la sfârșitul primei reprize, dar apărarea lui Krylya Sovetov a fost stabilă.

Ceea ce s-a întâmplat în a doua jumătate nu este supus unei explicații logice. Jucătorii lui Krylya Sovetov au făcut o serie de greșeli copilărești și au marcat 4 goluri în 14 minute. Începutul turului a fost stabilit de Vladimir Ilin cu o pasă de la distanță, după ce Denis Glushakov a țintit pe bara transversală. În minutul 61 Glushakov însuși a fost descoperit în zona de poartă și l-a adus pe Ahmat în față.

Gazdele s-au prăbușit complet și au adunat rapid încă două goluri. În minutul 66 Ilin a ținut mingea între mai mulți fundași, s-a întors și a tras, iar o ricoșare la picioarele lui Burlak l-a făcut pe portarul Frolov neajutorat. La scurt timp, Berisha a profitat de pasul lui Roshi și a înscris un al patrulea gol pentru Ahmat pe o plasă goală. Cu câteva secunde înainte de sfârșitul timpului regulat, Maxim Glushenkov cu capul a format finalul 2: 4.