Baschetbalistii „Danube 8806” au pierdut în fața echipei „Chevakata” cu 65:84 (15:20, 17:26, 17:17, 16:21) în Vologda într-un meci din faza grupelor din FIBA Turneu Eurocup.

dunărea

Singurul reprezentant al Bulgariei la turneele europene de baschet la cluburi pentru doamne a început mai bine meciul. Primul șut precis a fost marcat de Tia Lewis, iar puțin mai târziu, jucătorul echipei Ruse și naționala elvețiană Carolyn Turen au adăugat o triplă pentru 5: 2. La 5 minute după fluierul de deschidere, gazdele au preluat conducerea pentru prima dată în rezultat după o triplă a lui Lyudmila Sapova pentru 9: 8. La sfârșitul primului trimestru, „albinele” de la Vologda conduceau cu 5 puncte pentru 20:15.
După reluarea jocului, „Dunavki” a continuat să rămână aproape de adversarul lor. Două tripluri ale Violinei Kocheva și-au redus diferența la 2 puncte în 24:26 7:26 minute înainte de pauză. După aproximativ 3:30 minute gazdele au reușit să-și aducă avantajul de două cifre pentru 37:26, iar repriza sa încheiat la 46:32 în favoarea lor.

Echipa rusă a reușit să-și mențină conducerea și chiar să o mărească de câteva ori la 16 puncte. Încercările fetelor lui Georgi Bozhkov de a schimba cursul evenimentelor cu un joc mai agresiv au sacrificat plecarea lui Shante Evans pentru 5 faulturi personale în trimestrul trei, care s-a încheiat la 63:49 pentru „Chevakata”.

Jucătorii „Dunării 8806” au aruncat multă forță pentru a reveni la meci și la scurt timp după reluarea jocului și-au redus diferența la 10 puncte. Cu toate acestea, oboseala din rândurile lor a început să se manifeste și au adăugat o nouă serie puternică adversarului. Astfel, cu 5 minute înainte de final, tabela de marcaj arăta 75:57. Sirena finală a venit la 84:65 pentru echipa rusă.
Pentru „Dunavki” cel mai productiv a fost Tia Lewis cu 14 puncte și 9 recuperări. Tsvetomira Sharenkapova a adăugat 13 puncte, iar Carolyn Turenne a înscris 11.

Pentru gazde, Vicky Bo a obținut 16 puncte, iar Albina Razhova, de 19 ani, a terminat cu 15 puncte.
Astfel, campioana Bulgariei din ultimii doi ani rămâne pe ultimul loc în Grupa "B" a FIBA ​​Eurocup cu un activ de 3 puncte după trei pierderi. Celelalte trei echipe - „Norrkoping Dolphins”, „Mersin Buyuksehir” și „Chevakata” Vologda au câte 5 puncte fiecare.

Următorul meci al „zânelor albastre” din cursă este pe 28 noiembrie la 18:30 ora bulgară în Turcia împotriva „Mersin”.
Între timp, găzduiesc echipa Haskovo 2012 într-un meci al Campionatului feminin NBL, luni, 25 noiembrie, la ora 18, în sala Dunării din Ruse.